368370-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen im Bauwesen – Rammeaftale vedrørende Tømrer- og snedkerydelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende Tømrer- og snedkerydelser
Beschreibung: Udbuddet omfatter en rammeaftale om køb af tømrer- og snedkerydelser til Statens Serum Institut. Statens Serum Institut har et samlet areal på omkring 110.000 m2 med omkring 75 forskellige bygninger. Arbejdet indeholder forebyggende, udbedrende og opretholdende vedligehold af ordregivers bygningsmasse både indvendigt og udvendigt. Arbejdet omfatter almindeligt tømrer- og snedkerarbejde. Der gøres opmærksom på, at der gælder særlige forhold flere steder, f.eks. i bygninger med laboratorier. Det betyder at der er særlige karantænekrav ifm. kontakt med gnavere og at leverandørens udførende medarbejdere er forpligtet til at gennemgå SSI's vaccinationsprogram samt medhørende helbredsundersøgelser, hvis der skal udføres arbejde i disse bygninger. Udover den daglige drift og vedligeholdelse af de omfattede bygninger, sker der løbende fornyelse i- og udvidelse af bygningsmassen. Rammeaftalen omfatter endvidere mindre entrepriser (projekter), hvor ydelserne har en samlet værdi på mindre end DKK 1.000.000 ekskl.moms. Rammeaftalen inklusive de almindelige bestemmelser for bygge og anlæg (AB 18Forenklet) med de i bilag 6, anførte fravigelser, udgør det samlede aftalegrundlag mellem parterne om udførelse af ydelser omfattet af rammeaftalen.
Interne Kennung: 25-265
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45421000 Bautischlerarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: SSIs forventede forbrug på Rammeaftalen er DKK 24.800.000. Såfremt SSI ikke senere end 6 måneder før Rammeaftalens udløb har forbrugt 85% eller mere af Rammeaftalens forventede forbrug, har SSI ret til at udvide Rammeaftalens samlede omfang med 20%. Rammeaftalens maksimale værdi er dermed DKK 29.760.000.