2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud på levering af fødevarer, drikkevarer og kaffe/te til Professionshøjskolen Absalon
Beschreibung: Udbudsprocessen omfatter en rammeaftale vedrørende levering af fødevarer, drikkevarer samt kaffe/te og relaterede forbrugsprodukter til Ordregiver. Udbuddet gennemføres som én (1) samlet rammeaftale, der skal understøtte en effektiv, sammenhængende og kvalitetsfokuseret forsyning til både kantinedrift, interne funktioner og salg til studerende, medarbejdere og øvrige besøgende. Formålet med rammeaftalen er at sikre en stabil og fleksibel leverance af et bredt varesortiment, der dækker Ordregivers samlede behov inden for daglig fødevareforsyning, drikkevaresortiment, kaffe og te og forbrugsartikler til forplejning af kaffe og te. Sortimentet skal understøtte både almindelig kantinedrift med produktion af måltider og servering samt salg gennem campusmiljøer og øvrige servicepunkter. En række af Ordregivers lokationer råder over egne kantiner og køkkener, som dagligt producerer måltider og drikkevarer til brugere og besøgende. Rammeaftalen skal samtidig sikre, at studerende og ansatte har adgang til et udvalg af drikkevarer, kaffe og te, der i kvalitet og genkendelighed svarer til almindeligt tilgængelige produkter i detailhandlen. Fødevarer Udbuddet omfatter et omfattende sortiment af dagligvare- og cateringorienterede fødevareprodukter, herunder: • Kolonialvarer, mejeriprodukter, konserves og basisvarer. • Bagværk, færdigretter, bageriprodukter og frostvarer. • Frisk frugt og grønt samt bær, både friske og frosne. • Fersk og frossent kød, herunder udskæringer og småkød af okse-, kalve-, svine-, lamme- og fjerkræprodukter. • Fersk og frossen fisk samt fiske- og skaldyrsprodukter, inklusive varer på dåse/glas, fiskefars og røget fisk. Sortimentet skal kunne understøtte kantinernes behov for råvarer i både daglig produktion og eventuelle sæsonudsving. Drikkevarer Rammeaftalen omfatter levering af et bredt udvalg af drikkevarer, herunder: • Læskedrikke, kildevand, juice mv. • Et udvalg af øl til videresalg, arrangementer og kantinebrug. Ordregiver ønsker at tilbyde brugerne et sortiment, der afspejler de produkter og brands, som er almindeligt tilgængelige i den omkringliggende detailhandel. Kaffe/te og tilhørende forbrugsartikler Udbuddet omfatter levering af produkter til Ordregivers samlede forplejning af kaffe og te, herunder: • Kaffeprodukter til både maskiner og manuel brygning. • Te i relevante varianter. • Forbrugsartikler til kaffemaskiner, herunder eksempelvis rensetabletter og andre nødvendige midler. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet for en nærmere beskrivelse af de udbudte varer, herunder produkternes kvalitet, leveringssikkerhed, sortimentsbredde, emballagestørrelser mv. Specifikationerne beskriver både de lovpligtige kvalitetskrav samt de funktions- og anvendelseskrav, der gælder for de enkelte varekategorier. Der stilles krav om, at Tilbudsgiver præsenterer et sortiment, der i relevant omfang kan understøtte Ordregivers driftsbehov og sikre tilgængeligheden af centrale basisprodukter.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15100000 Tierische Erzeugnisse, Fleisch und Fleischerzeugnisse, 15200000 Zubereiteter Fisch und Fischkonserven, 15300000 Obst, Gemüse und zugehörige Erzeugnisse, 15400000 Tierische oder pflanzliche Öle und Fette, 15500000 Molkereierzeugnisse, 15600000 Mahl- und Schälmühlenerzeugnisse, Stärken und Stärkeerzeugnisse, 15800000 Diverse Nahrungsmittel, 15860000 Kaffee, Tee und zugehörige Produkte, 15900000 Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0000