368783-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen des Gesundheitswesens – Osallistumispyyntö: Lääkinnällisen kuntoutuksen fysioterapiat DPS
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Osallistumispyyntö: Lääkinnällisen kuntoutuksen fysioterapiat DPS
Beschreibung: Kymenlaakson hyvinvointialue perustaa hyvinvointialueen käyttöön dynaamisen hankintajärjestelmän, jossa hankinnan kohteena on lääkinnällisen kuntoutuksen fysioterapiapalveluiden hankinta. Hankinnan kohteena ovat Kymenlaakson hyvinvointialueen vastuulle kuuluvat lääkinnällisen kuntoutuksen fysioterapiat. Lääkinnällisellä kuntoutuksella tarkoitetaan niitä terveydenhuollon toimintamuotoja, joilla pyritään parantamaan ja ylläpitämään kuntoutujan fyysistä, psyykkistä ja sosiaalista toimintakykyä. Palveluita on kuvattu tarkemmin liitteellä 2 Palvelunkuvaus. Kyseessä on hankintayksikön suunnittelema sähköinen hankintamenettely hankintalain (1397/2016) luvun 12 mukaisiin hankintoihin. Järjestelmä perustetaan dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) kaltaisena menettelynä. Tämä on hankintaa koskeva osallistumispyyntö. Tarkemmin hankintamenettely on kuvattu osallistumispyynnön liitteessä Liite 1 Hankintamenettelyn kuvaus. Päästäkseen mukaan järjestelmän sisäisiin tarjouskilpailuihin palveluntuottajan on tehtävä osallistumishakemus vastaamalla tähän osallistumispyyntöön. Osallistumishakemuksen tekeminen ei sido jättämään tarjousta. Hankinnan kohteena dynaamisessa hankintajärjestelmässä on seuraavat luokat: Luokka 1: Tuki- ja liikuntaelinten fysioterapia Luokka 2: Neurologinen fysioterapia Luokka 3: Psykofyysinen fysioterapia Luokka 4: Ortopedinen manuaalinen terapia Luokka 5: Podiatrinen fysioterapia Luokka 6: Allasterapia Luokka 7: Ratsastusterapia Luokka 8: Eläinavusteinen fysioterapia Luokka 9: Eläinavusteinen ryhmäfysioterapia Luokka 10: Uusi luokka Luokka 11: Uusi luokka Luokka 12: Uusi luokka Hankintayksikkö varaa mahdollisuuden perustaa luokat 10-12 (uusi luokka) myöhemmin dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaoloaikana. Palveluntuottaja voi jättää osallistumishakemuksen yhteen tai useampaan luokkaan. Hankintayksikön tavoitteena on, että luokat 1-9 kilpailutetaan järjestelmän sisällä kesällä-syksyllä 2026. Kymenlaakson hyvinvointialue ei sitoudu tilaamaan palvelua tiettyä määrää kuukaudessa, vuodessa tai sopimusaikana.
Interne Kennung: D/5859/02.08.00.03/2026
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan sosiaali- ja terveyspalveluiden dynaamisella hankintajärjestelmällä (jatkossa hankintajärjestelmä), joka tarkoittaa tilaajan suunnittelemaa ja kuvaamaa hankintalain periaatteiden mukaista menettelyä hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseen. Lisätietoja menettelystä on tarjouspyynnön liitteessä 1 Hankintamenettelyn kuvaus.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Luokka 1: Tuki- ja liikuntaelinten fysioterapia
Beschreibung: VASTAANOTOLLA Tuki- ja liikuntaelinten fysioterapia voi koostua potilaan ja kuntouttajan kahdenkeskisistä tapaamisista sekä lähi-ihmisten osallistumisesta ja ohjauksesta. Fysioterapia toteutetaan kuntoutussuunnitelmassa määriteltyjen tavoitteiden ja toimintatapojen mukaisesti, ja se toteutuu tarjoajan vastaanotolla. KOTONA TAI LAITOKSESSA TOTEUTETTUNA Tuki- ja liikuntaelinten fysioterapia toteutetaan pääosin potilaan kotona, päiväkodissa, koulussa tai muussa potilaan elinympäristöön kuuluvassa paikassa, joka tukee terapialle asetettujen tavoitteiden saavuttamista. Koulutusvaatimus: Fysioterapeutin, lääkintävoimistelijan tai erikoislääkintävoimistelijan ammattitutkinto. Kokemusvaatimus: Lasten kanssa työskenteleviltä edellytämme joko kokemuksen kautta (vähintään 1 vuosi) tai täydentävän koulutuksen kautta hankittua osaamista.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Luokka 2: Neurologinen fysioterapia
Beschreibung: VASTAANOTOLLA Neurologinen fysioterapia voi koostua potilaan ja kuntouttajan kahdenkeskisistä tapaamisista sekä lähi-ihmisten osallistumisesta ja ohjauksesta. Fysioterapia toteutetaan kuntoutussuunnitelmassa määriteltyjen tavoitteiden ja toimintatapojen mukaisesti, ja se toteutuu tarjoajan vastaanotolla. KOTONA TAI LAITOKSESSA TOTEUTETTUNA Neurologinen fysioterapia toteutetaan pääosin potilaan kotona, päiväkodissa, koulussa tai muussa potilaan elinympäristöön kuuluvassa paikassa, joka tukee terapialle asetettujen tavoitteiden saavuttamista. Koulutusvaatimus: Fysioterapeutin, lääkintävoimistelijan tai erikoislääkintävoimistelijan ammattitutkinto ja neurologista koulutusta (Bobath, NDT tai muu vastaava neurologinen erikoistumiskoulutus) Kokemusvaatimus: Lasten kanssa työskenteleviltä edellytämme joko kokemuksen kautta (vähintään 1 vuosi) tai täydentävän koulutuksen kautta hankittua osaamista.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Luokka 3: Psykofyysinen fysioterapia
Beschreibung: VASTAANOTOLLA Psykofyysinen fysioterapia voi koostua potilaan ja kuntouttajan kahdenkeskisistä tapaamisista sekä lähi-ihmisten osallistumisesta ja ohjauksesta. Fysioterapia toteutetaan kuntoutussuunnitelmassa määriteltyjen tavoitteiden ja toimintatapojen mukaisesti, ja se toteutuu tarjoajan vastaanotolla. KOTONA TAI LAITOKSESSA TOTEUTETTUNA Psykofyysinen fysioterapia toteutetaan pääosin potilaan kotona, päiväkodissa, koulussa tai muussa potilaan elinympäristöön kuuluvassa paikassa, joka tukee terapialle asetettujen tavoitteiden saavuttamista. Koulutusvaatimus: Fysioterapeutin, lääkintävoimistelijan tai erikoislääkintävoimistelijan ammattitutkinto ja lisäksi koulutus Psykofyysinen fysioterapia 12-20 op. Kokemusvaatimus: Lasten kanssa työskenteleviltä edellytämme joko kokemuksen kautta (vähintään 1 vuosi) tai täydentävän koulutuksen kautta hankittua osaamista.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Luokka 4: Ortopedinen manuaalinen terapia
Beschreibung: VASTAANOTOLLA Ortopedinen manuaalinen terapia voi koostua potilaan ja kuntouttajan kahdenkeskisistä tapaamisista sekä lähi-ihmisten osallistumisesta ja ohjauksesta. Fysioterapia toteutetaan kuntoutussuunnitelmassa määriteltyjen tavoitteiden ja toimintatapojen mukaisesti, ja se toteutuu tarjoajan vastaanotolla. KOTONA TAI LAITOKSESSA TOTEUTETTUNA Ortopedinen manuaalinen terapia toteutetaan pääosin potilaan kotona, päiväkodissa, koulussa tai muussa potilaan elinympäristöön kuuluvassa paikassa, joka tukee terapialle asetettujen tavoitteiden saavuttamista. Koulutusvaatimus: Fysioterapeutin, lääkintävoimistelijan tai erikoislääkintävoimistelijan ammattitutkinto ja lisäksi OMT-koulutus, Maitland consept©
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Luokka 5: Podiatrinen fysioterapia
Beschreibung: VASTAANOTOLLA Podiatrinen fysioterapia voi koostua potilaan ja kuntouttajan kahdenkeskisistä tapaamisista sekä lähi-ihmisten osallistumisesta ja ohjauksesta. Fysioterapia toteutetaan kuntoutussuunnitelmassa määriteltyjen tavoitteiden ja toimintatapojen mukaisesti, ja se toteutuu tarjoajan vastaanotolla. KOTONA TAI LAITOKSESSA TOTEUTETTUNA Podiatrinen fysioterapia toteutetaan pääosin potilaan kotona, päiväkodissa, koulussa tai muussa potilaan elinympäristöön kuuluvassa paikassa, joka tukee terapialle asetettujen tavoitteiden saavuttamista. Rajaus: hankinnan kohteen ulkopuolelle rajataan pohjallisen teko. Koulutusvaatimus: Fysioterapeutin, lääkintävoimistelijan tai erikoislääkintävoimistelijan ammattitutkinto ja lisäksi jalkateriin ja alaraajoihin liittyviä koulutuksia ja kursseja tai jalkaterapeutti AMK.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Luokka 6: Allasterapia
Beschreibung: Allasterapia on veden erikoisominaisuuksia hyväksikäyttäen suoritettavaa fysioterapiaa. Terapia toteutetaan tarkoitukseen soveltuvassa altaassa, Palveluntarjoajalla ei tarvitse olla omaa allasta. Allasterapian hinnoittelussa otetaan huomioon kaikki kuntoutuksesta aiheutuvat kustannukset, kuten toimistomaksut, kuntoutuksen toteuttamiseksi tarpeellinen avustaminen (esim. pukeutuminen), terapiaan liittyvät maksut (esim. uimahallimaksut) sekä matkakulut. Koulutusvaatimus: Fysioterapeutin, lääkintävoimistelijan tai erikoislääkintävoimistelijan ammattitutkinto ja lisäksi allasturvallisuuskoulutus; Trimmi tmv tai allasterapian antamisen mahdollistava lisäkoulutus (esim. SUH:n eritysuimaopettaja tai vastaava). Kokemusvaatimus: Lasten kanssa työskenteleviltä edellytämme joko kokemuksen kautta (vähintään 1 vuosi) tai täydentävän koulutuksen kautta hankittua osaamista.
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0007
Titel: Luokka 7: Ratsastusterapia
Beschreibung: Ratsastusterapia on ratsastusterapeutin ja tehtävään koulutetun terapiahevosen kanssa yhdessä toteuttamaa kuntoutusta ratsastusterapiaan soveltuvassa paikassa. Koulutusvaatimus: Fysioterapeutin, lääkintävoimistelijan tai erikoislääkintävoimistelijan ammattitutkinto ja ratsastusterapeutin koulutus. Kokemusvaatimus: Lasten kanssa työskenteleviltä edellytämme joko kokemuksen kautta (vähintään 1 vuosi) tai täydentävän koulutuksen kautta hankittua osaamista.
Interne Kennung: 7-6
Los: LOT-0008
Titel: Luokka 8: Eläinavusteinen fysioterapia
Beschreibung: Eläinavusteinen fysioterapia on tavoitteellista terapiaa, jossa työtehtäviin koulutetulla eläimellä on jokin perusteltu rooli tai tehtävä. Eläinavusteinen fysioterapia sisältää aina aktiivisia harjoitteita ja terapialla on oltava myös selkeät tavoitteet. Koulutusvaatimus: Fysioterapeutin, lääkintävoimistelijan tai erikoislääkintävoimistelijan ammattitutkinto ja eläinavusteisen valmentajan 30 op tai SPHT® (sosiaalipedagoginen hevostoiminta) tai HAT-ohjaajan (hevosavusteisen toiminnan ohjaaja) koulutus 25-30 op. Kokemusvaatimus: Lasten kanssa työskenteleviltä edellytämme joko kokemuksen kautta (vähintään 1 vuosi) tai täydentävän koulutuksen kautta hankittua osaamista.
Interne Kennung: 8-7
Los: LOT-0009
Titel: Luokka 9: Eläinavusteinen ryhmäfysioterapia
Interne Kennung: 9-8
Los: LOT-0010
Titel: Uusi luokka
Beschreibung: Osallistumishakemuksia ei oteta vielä vastaan.
Interne Kennung: 10-9
Los: LOT-0011
Interne Kennung: 11-10
Los: LOT-0012
Interne Kennung: 12-11