2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kantineudbud Erhvervsakademi København
Beschreibung: Erhvervsakademi Købehavn udbyder driften af kantiner og øvrige udsalgssteder på følgende adresser:EK Nansensgade, Nansensgade 19, 1366 København KEK Landemærket, Landemærket 11, 1119 KøbenhavnEK Firskovvej, Firskovvej 18, 2800 Kgs. LyngbyEK Guldbergsgade, Guldbergsgade 29N, 2200 KøbenhavnEK Lygten, Lygten 16, 2400 København NVEK Prinsesse Charlottes Gade, Prinsesse Charlottes Gade 38, 2200 København NSamt andre services efter aftale, herunder mødeforplejning, afholdelse af arrangementer samt øvrigt salg.Varighed og aftaletyper:Der vil blive indgået en driftsaftale med en ordinær varighed på 3 år. Derudover har Ordregiver option på forlængelse af kontrakten i yderligere 2 x 1 år. Dvs. maksimalt 5 år i alt. Kontrakten træder i kraft 1. juli 2026.Erhvervsakademi København betaler tilskud til driften. Tilskuddet må ikke overstige kr. 3.000.000 ekskl. moms. Tilskuddets størrelse er et evalueringsparameter.VIGTIG INFORMATION TIL INTERESSEREDE TILBUDSGIVERE:Besigtigelse afholdes onsdag d. 28. januar i tidsrummet 9-14. Detaljer for plan og tilmelding fremgår af Udbudsbetingelser. Alle udbudsdokumenter publiceres i uge 4.
Interne Kennung: 274536697
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbudsforretningen gennemføres som offentligt udbud med forhandling under light-regimet i lovens afsnit III om indkøb af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien.Mindstekrav til teknisk formåen:Det er et mindstekrav, at ansøger har mindst én reference, som illustrerer erfaring med kantinedrift på en uddannelsesinstitution. Mindstekrav til økonomisk formåen:Revisorattesterede nøgletal (nettoomsætning, resultat før skat, aktiver, egenkapital og soliditetsgrad) for de seneste 3 afsluttede regnskabsår. Det er et mindstekrav, at tilbudsgivers egenkapital gennemsnitligt i de seneste 3 regnskabsår er positiv.Tildelingskriteriet er ”det bedste forhold mellem pris og kvalitet”.Tildeling af Kontrakten sker på baggrund af nedenstående fire vægtede underkriterier:GASTRONOMI OG KONCEPTER 30 %ØKONOMI 30 %SAMARBEJDE, ORGANISERING OG PERSONALE 20 %BÆREDYGTIGHED 20 %
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55510000 Dienstleistungen von Kantinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55512000 Betrieb von Kantinen
5. Los
Los: LOT-0000