2. Verfahren
Verfahren
Titel: Prekvalificeringssystem inom kategorin avverkning av skog
Beschreibung: Inbjudan till att delta i Vattenfall Eldistribution AB prekvalificeringssystem inom kategorin Avverkning av Skog Vattenfall Eldistribution AB bjuder härmed in er som leverantör till att delta i och prekvalificera för att delta i kommande upphandlingar inom kategorin Avverkning av Skog. Endast leverantörer som är prekvalificerade och återfinns i prekvalificeringssystemet kommer att bjudas in för att delta i framtida upphandlingar. Annonsering av prekvalificeringssystemet kommer att ske löpande i enlighet med de tidsramar som framgår av denna inbjudan. Prekvalificeringssystemets giltighetstid är 36 månader från den 1 juni 2026 till och med den 31 maj 2029 och förnyas därefter genom att den upphandlande enheten företar en ny annonsering. Samtliga prekvalificerade leverantörer kommer den 1 mars 2029 att få ett meddelande om huruvida en ny prekvalificering kommer att behöva genomföras för kategorin. Prekvalificeringssystemet kommer att nyttjas i samband med upphandlingar av enskilda kontrakt inom kategorin. Tilldelning av kontrakt i kommande upphandlingar kommer att ske till det mest ekonomiskt fördelaktigaste anbudet där kriterierna pris, eller pris i förhållande till kvalitet kommer ligga till grund för utvärdering av inkomna anbud. I begreppet kvalitet omfattas även hållbarhetskriterier. För vissa uppdrag kan option att köpa virket förekomma. Ni som leverantör erbjuds att registrera sig i prekvalificeringssystemet för att kunna delta i framtida upphandlingar inom kategorin och registreringen är kostnadsfri. För att vara godkänd i detta prekvalificeringssystem och delta i framtida upphandlingar måste man som leverantör vara registrerad i Achilles (Vattenfall Supplier Bank). Ni finner Achilles på följande adress: Supplier registration - Vattenfall (https://group.vattenfall.com/who-we-are/suppliers/supplier-registration).
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132911:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77210000 Holzgewinnung