2. Verfahren
Verfahren
Titel: DOSTAWY AKCESORIÓW TOROWYCH (zadanie 1) lub/i PODKŁADÓW DREWNIANYCH I PODROZJEZDNIC (zadanie 2) lub/i PODKŁADÓW STRUNOBETONOWYCH (zadanie 3)
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest dostawa akcesoriów torowych, podkładów drewnianych i podrozjazdnic oraz podkładów strunobetonowych, z podziałem na zadania: − zadanie 1 - dostawa akcesoriów torowych − zadanie 2 - dostawa podkładów drewnianych i podrozjazdnic − zadanie 3 – dostawa podkładów strunobetonowych w zakresie określonym w załączniku 1a lub/i załączniku 2a lub/i załączniku 3a do SWZ. Oferowany przedmiot zamówienia musi być fabrycznie nowy, nieuszkodzony, dobrej jakości oraz musi być zgodny z obowiązującymi normami. Zamawiający w zakresie zadania 1 i zadania 2 opisał przedmiot zamówienia za pomocą norm, w związku z czym Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym.
Interne Kennung: 063/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z art. 138 ust. 1 uPzp, termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Jednym z dwóch wyjątków stanowi art. 138 ust. 2 pkt 2 uPzp, który daje Zamawiającemu możliwość wyznaczenia terminu krótszego niż termin określony w ust. 1, ale nie krótszego niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej w przypadku, gdy zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Należy zauważyć, że obowiązujący, wyżej przywoływany przepis jest wynikiem implementacji art. 27 ust. 3 dyrektywy 2014/24/UE, na mocy którego, jeżeli ze względu na stan pilnej konieczności, należycie uzasadniony przez instytucję zamawiającą, termin składania ofert nie może być dotrzymany, instytucja zamawiająca może wyznaczyć termin, który nie może być krótszy niż 15 dni od daty wysłania ogłoszenia o zamówieniu. Jednocześnie z motywu 46 preambuły do tej dyrektywy wynika, że zgodnie z intencją ustawodawcy unijnego instytucje zamawiające powinny mieć możliwość skrócenia niektórych terminów mających zastosowanie w procedurze otwartej i ograniczonej oraz w procedurach konkurencyjnych z negocjacjami, w przypadkach gdy dane terminy byłyby niewykonalne ze względu na pilną konieczność, która powinna zostać należycie uzasadniona przez instytucję zamawiającą. Przy czym nie musi to być wyjątkowo pilna konieczność spowodowana okolicznościami, których instytucja zamawiająca nie może przewidzieć i których nie można jej przypisać. Jak wskazuje się w doktrynie, będzie to sytuacja, w której zamawiający powinien podjąć pilnie działania zmierzające do wykonania zamówienia publicznego. Stan pilnej konieczności nie oznacza jednak wymogu natychmiastowej reakcji, np. w celu usunięcia awarii lub katastrofy. Tego rodzaju sytuacje upoważniają zamawiającego do zastosowania procedury negocjacyjnej bez ogłoszenia, przewidzianej w art. 32 dyrektywy 2014/24/UE (tak: A. Sołtysińska, Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa 2016). Przesłankami skrócenia terminu składania ofert, wskazanymi w dyrektywie 2014/24/UE, są zatem: pilna konieczność udzielenia zamówienia, wynikająca z niemożności zachowania podstawowych terminów przez zamawiającego, oraz podanie przez zamawiającego uzasadnienia powstałego stanu pilnej konieczności. W niniejszym postępowaniu pilna potrzeba udzielenia zamówienia wynika z okoliczności niezależnych od Zamawiającego i mających charakter zewnętrzny wobec niego. Podmiot odpowiedzialny za planowanie, budowę, utrzymanie oraz modernizację infrastruktury drogowej i transportu publicznego na terenie miasta dokonał na początku marca 2026 r. aktualizacji harmonogramów prac oraz istotnego zwiększenia zakresu robót torowych. W związku z powyższym Zamawiający, działając na zlecenie tego podmiotu, zobowiązany jest do realizacji przedmiotowych prac w terminie odgórnie narzuconym. Roboty zostały zaplanowane między innymi na aktualnie wyłączonym z ruchu odcinku torowiska, w związku z trwającą modernizacją pętli Las Gdański, której zakończenie przewidziano do końca 2026 r. Ponadto w okresie letnim, z uwagi na zmniejszone natężenie ruchu w mieście, zaplanowano również remont torowiska w obrębie Ronda Fordońskiego. Brak niezwłocznego udzielenia zamówienia mógłby skutkować brakiem możliwości wykorzystania zaplanowanych wyłączeń torowych, koniecznością przesunięcia prac na okres większego obciążenia układu komunikacyjnego, a także wydłużeniem utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34947000 Schwellen und Teile von Schwellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34946000 Gleisbaumaterial und -teile
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Dostawa akcesoriów torowych
Beschreibung: Oferowany przedmiot zamówienia musi być fabrycznie nowy, nieuszkodzony, dobrej jakości oraz musi być zgodny z obowiązującymi normami. Zamawiający w zakresie zadania 1 opisał przedmiot zamówienia za pomocą norm, w związku z czym Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym. W pozycjach gdzie zamawiający opisał przedmiot przy pomocy normy dopuszcza rozwiązania równoważne, pod warunkiem, że oferowany asortyment jest identyczny funkcjonalnie i jest możliwie najbardziej zbliżony pod względem konstrukcji, składu, materiałów, z których jest wykonany, rozmiarów itp. do wyrobów wymienionych w zestawieniu asortymentowym.
Interne Kennung: zadanie 1
Haupteinstufung (cpv): 34946000 Gleisbaumaterial und -teile
Los: LOT-0002
Titel: Dostawa podkładów drewnianych i podrozjazdnic
Beschreibung: Oferowany przedmiot zamówienia musi być fabrycznie nowy, nieuszkodzony, dobrej jakości oraz musi być zgodny z obowiązującymi normami. Zamawiający w zakresie zadania 2 opisał przedmiot zamówienia za pomocą norm, w związku z czym Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym. W zakresie zadania 2 równoważności podlega zastosowany olej kreozotowy, którym impregnowane są podkłady i podrojazdnice
Interne Kennung: zadanie 2
Los: LOT-0003
Titel: Dostawy podkładów strunobetonowych
Beschreibung: Oferowany przedmiot zamówienia musi być fabrycznie nowy, nieuszkodzony, dobrej jakości. Podkłady strunobetonowe dł. 1800 mm do mocowania typu SB-4 szyn 49E1dla torowiska o rozstawie 1000mm oraz podkłady strunobetonowe, dł. 1800 mm do mocowania typu SB-4 szyn Ri60N dla torowiska o rozstawie 1000 mm
Interne Kennung: zadanie 3