371129-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – ERIKSBORG – ETAPE 1
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelERIKSBORG – ETAPE 1
BeschreibungI det nordøstlige hjørne af Silkeborg udvikles den nye bydel Eriksborg. Med Eriksborg skaber Silkeborg Kommune en ny bydel ”fra bunden”. Som kerne i den nye bydel etableres der et nyt bydelscenter med plads til skole, dagtilbud, plejecenter, aktivitetsarealer, dagligvarebutikker og boliger. Projektet indeholder forlægning af Eriksborgvej og Nørreskov Bakke med en strækning på ca. 1,1 km, samt ombygning af Nebelgårdsvej på ca. 0,7 km. Udbuddet omfatter desuden - Stitunnel under forlagt Eriksborgvej - Stitunnel under Nebelgårdsvej - Kryds på Eriksborgvej - Signalreguleret kryds på Nørreskov Bakke - Signalreguleret kryds på Nebelgårdsvej - Ca.0,7 km fordelingsvej i bydelscenter - Parkeringsplads til fremtidig skole - Kys & kør til fremtidig skole - Ca. 0,4 km Skolesti - Ca. 0,4 km Super cykelsti - Ca. 0,3 km Rekreativ sti - 3 kommunale regnvandsbassiner - Støjvold mellem Eriksborgvej og fordelingsvej i bydelscenter Derudover omfatter entreprisen arbejder for Silkeborg Forsyning, herunder ny regn- og spildevandsledninger, assistance til etablering af nye ledninger for fjernvarme og brugsvand. Der henvises til udbudsmaterialet for en mere detaljeret beskrivelse af entreprisens omfang. Entreprisen skal udføres i perioden august 2026 til august 2028 jf. hovedtidsplanen.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres i henhold til Udbudslovens bestemmelser om Offentligt udbud (§§ 56-57)
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45233000 Bauarbeiten, Fundamentierungsarbeiten und Oberbauarbeiten für Fernstraßen und Straßen, 45247112 Bau von Entwässerungskanälen
5. Los
LosLOT-0000