2. Verfahren
Verfahren
Titel: Skanderborg FV - 6MW Varmepumpe
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på at etablere et komplet luft/vand-varmepumpeanlæg, fuldt færdig til drift – med en varmeydelse på 6 MW ved -1 °C i udeluft-temperatur – som benytter enten et hydrocarbon-kølemiddel eller CO2 som kølemiddel. Anlægget skal etableres på Hvidkildevej 3, 8362 Hørning (ved Inge Lehmanns Vej). Udover varmepumpeanlæg og energioptagere med maskin- og styretavler, som tilsluttes hhv. Ordregivers hovedforsyningstavle og SRO-tavle, består leverancen blandt andet af 10/0,4 kV-transformere, normal- og nødventilationsanlæg til maskinrummet, ladepumper og komplet internt røranlæg til varmepumpeanlægget med pumper, ventiler og instrumentering. Teknikbygningen, hvori varmepumpeanlægget skal installeres samt koblingsanlæg og bygningsel er bygherreleverancer. Arbejdet omfatter alle ydelser og relaterede arbejder i forbindelse med de angivne arbejder, herunder inkluderet, men ikke begrænset til, detailprojektering af det komplette maskinanlæg, byggestyring, kvalitetsstyring og koordinering med Skanderborg-Hørning Fjernvarmes SRO-leverandør.
Interne Kennung: Skanderborg FV - 6MW Varmepumpe
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001