See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale på indkøb og levering af Revisionsydelser til Tønder Forsyning 2026
Beschreibung: Udbuddet vedrører Rammeaftale på indkøb og levering af Revisionsydelser til koncernforbundene selskaber i Tønder Forsyning. For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser, herunder de krav ydelserne skal opfylde, henvises til kravspecifikationen (bilag 2) og tilbudslisten (bilag 3), samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål. Ydelserne omfatter årlig levering af følgende ydelser for de enkelte selskaber og koncernen: Opstilling af årsrapport Lovpligtig revision Lovpligtig revisorerklæring og assistance til ledelseserklæringer Indberetning af årsrapport til erhvervsstyrelsen Regulatorisk assistance Udarbejdelse af skattemæssige opgørelser, selvangivelse og indberetning til skat Samt option på diverse tilvalgsydelser Den årlige omsætning og antal fakturaer for Tønder Forsynings koncern er: Nettoomsætning for 2024: 203.000.000 Kr. Bruttoomsætning for 2024: 273.500.000 kr. Samlet antal indkomne købsfakturaer er: Tønder Vand A/S: 1.000 stk. Tønder Service A/S: 1.500 stk. Tønder Spildevand A/S: 3.000 stk. Tønder Affald A/S: 1.700 stk. Tønder Deponi A/S: 400 stk. Tønder Vedvarende Energi A/S: 50 stk. (da selskabet er nystartet med en forventning under 500 stk./årligt) Lønsummen er omkring 35.000.000 kr. og alle medarbejdere er ansat i Tønder Service A/S. Samlet omkostninger uden lønsum i 2024: 211.000.000 kr. Den samlede omsætning på revisionsaftalen pr. 2024 var ca. 750.000 kr.
Interne Kennung: 274318333
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Processen er som almindeligt offentligt udbud. Dog vil kontrakten være betinget af, generalforsamlingen formelt godkender den nye revisor.Udbuddet er ikke opdelt i delaftaler. Ordregiver har vurderet muligheden for at opdele den udbudte revisionsydelse i forhold til delaftaler, men har besluttet ikke at udbyde den i delaftaler. Dette er begrundet i at revisionsopgaven omfatter både den finansielle revision, den juridiske-kritiske revision samt rådgivning og rapportering i henhold til gældende lovgivning inden for de koncernforbundene selskaber. Disse ydelser er derfor tæt forbundene og forudsætter en samlet faglig forståelse af ordregivers organisation og processer.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79212000 Betriebsprüfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79212100 Buchprüfung, 79212300 Pflichtbetriebsrevision
5. Los
Los: LOT-0000