372689-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Errichtung von Dachstühlen – Udbud af overdækning til Skibstrup Affaldscenter
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af overdækning til Skibstrup Affaldscenter
BeschreibungForsyning Helsingør Affald A/S (herefter benævnt ”ordregiver”) udbyder en totalentreprisekontrakt om etablering af 2000 kvadratmeter overdækning af 27 containerstandpladser på Skibstrup Affaldscenter. Etablering af de 27 containerstandpladser er også indeholdt i kontrakten. Containerstandpladserne er fordelt på 15 pladser med L-elementer til optagelse af niveauforskelle samt 12 pladser på terræn. Selve overdækningen består af 30 søjler samt fundamenter. Det bemærkes omkring fundamenterne, at de 27 containerstandpladser samt overdækning skal placeres på en eksisterende losseplads, hvorfor der ikke må pælefunderes. Fundamenterne må derfor maksimalt have en dybde på 1,3 meter. Det vil betyde, at alle nye konstruktioner omfattet af kontrakten, herunder fundamenterne containerstandpladser med L-elementer samt overdækningen, vil blive funderet på den under-liggende losseplads, hvilket kan give sætninger. Ordregiver har udarbejdet et projektforslag for at sikre, at projektet er bygbart forud for et udbud. Der er lagt en række forudsætninger til grund for den foreslåede konstruktion, herunder beregning af statik. Tilbudsgiver skal i forbindelse med tilbudsafgivelse enten verificere projektets forudsætninger som foreslået af ordregiver, eller beregne nye forudsætninger som en del af tilbuddet. Tilbudsgiverne kompenseres hermed med 50.000 kr., dog jf. punkt 9 i bilag B. Der henvises til tegningerne i Bilag 2 samt de statiske beregninger i Bilag 3, som er en forudsætning for projektet. Udover containerstandpladser samt overbygning, omfatter kontrakten også etablering af 4000 kvadratmeter ny asfaltering samt renovering, belysning på 200 lux samt eltavler, håndtering af tagvand samt kloakering og solceller på udvalgte tagflader.
Interne Kennung730403
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45261100 Errichtung von Dachstühlen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45261000 Errichtung von Dachstühlen sowie Dachdeckarbeiten und zugehörige Arbeiten, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten
5. Los
LosLOT-0000