373060-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen im Umweltschutz – Udbud for Forsyning Helsingør Spildevand A/S om klimatilpasning og reduktion af overløb i Ålsgårde
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud for Forsyning Helsingør Spildevand A/S om klimatilpasning og reduktion af overløb i Ålsgårde
Beschreibung*Denne bekendtgørelse er et genudbud af tidligere udbudsbekendtgørelse nr. 328211-2025. Der er udelukkende rettet i minimumskravene til de finansielle nøgletal og tidsplan.* I vandområdeplanerne for 2021-2027 er recipienten i og ved Skåninge Dam i Ålsgårde udpeget som strategisk indsatsområde, fordi den har dårlig økologisk tilstand inden for flere organiske stoffer, herunder primært fosfor og kvælstof. Da Skåninge Dam i dag modtager organiske stoffer fra en række regnbetingede overløb og diffuse udledninger til Knudemosevandløbet, er der behov for at reducere disse gennem en række prioriterede strukturelle tiltag i oplandet til Skåninge Dam, der grænser op til, og strækker sig ind igennem, Ålsgårde. I tillæg til ovenstående, har det vist sig, at det i dag overvejende fælleskloakerede spildevandssystem i Ålsgårde i fremtiden ikke vil kunne rumme de forventede regnmængder, når klimaændringerne for alvor sætter ind, hvorved Forsyning Helsingør fremadrettet ikke vil kunne overholde gældende serviceniveau for opstuvning til terræn på maksimalt én gang hvert tiende år. Der er derfor også behov for at klimatilpasse spildevandssystemet i Ålsgårde.
Interne Kennung502487
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90720000 Umweltschutz, 90721000 Dienstleistungen im Bereich Umweltsicherheit
5. Los
LosLOT-0000