373271-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen im Bauwesen – Plejehjem ved Nyelandsplads
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelPlejehjem ved Nyelandsplads
BeschreibungDette udbud vedrører levering af totalrådgivning for nyt plejehjem ved Nyelands Plads i Frederiksberg Kommune. Det nye Plejehjem ved Nyelands Plads skal rumme 135-140 boliger med relaterede plejefunktioner. Der vil blive tale om en høj bebyggelsesprocent i bymæssig sammenhæng, hvorfor tilbud i høj grad skal præsentere en disponering, der udover at kunne rumme et velfungerende hjemligt plejehjem også tilpasses i den eksisterende bymæssige struktur. Frederiksberg Kommune ønsker et tilbud på totalrådgivning til udarbejdelse af dispositionsforslag og byg-geprogram med baggrund i den af rådgiver foreslåede idé. totalrådgiver skal efterfølgende overgå som råd-giver for totalentreprenør. Opgaven udbydes som et udbud med forhandling i henhold til udbudsloven. Udbuddet omhandler totalrådgivning opdelt i to hovedfase: - Fase 1 er indledende projektering - Fase 2 er afsluttende projektering, projektopfølgning og aflevering mv. Indhold af fase 1 og fase 2 vil fremgå af ydelsesbeskrivelse i henhold til YBL 18 med bygherres kommenta-rer, visions- og funktionsprogram og opgave- og procesbeskrivelse. I fase 1 vil bygherre være kontraktholder og totalrådgiver vil i fase 1 arbejde tæt samarbejde med bygherre. I fase 2 vil kontrakten overgå fra bygherre til den kommende totalentreprenør, totalentreprenøren vil i fase 2 være kontraktholder og totalrådgiver vil i den resterende del af opgaven være en del af det samlede total-entreprenørteam. Totalrådgiver skal i deres tilbud give pris på henholdsvis Fase 1 - den indledende rådgivning og Fase 2 - den afsluttende projektering, projektopfølgning og aflevering. Den samlede pris vil være en del af de tildelings-kriterier som deres tilbud vil blive vurderet på.
Interne KennungPlejehjem ved Nyelandsplads
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0001