See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ordretildelingsbekendtgørelse - Rammeaftale vedr. anskaffelse af fartøjsdragter
Beschreibung: FMI har indgået en rammeaftale vedr. anskaffelse af fartøjsdragter med Viking Life-Saving Equipment A/S (Viking). Leverancen skal anvendes til brug for personel ombord på Forsvarets sejlende enheder. Fartøjsdragten anvendes i forbindelse med fartøjs- og gummibådssejlads, samt ved lettere arbejdsopgaver, hvortil termisk beskyttelse er nødvendig på grund af risiko for at falde overbord. Derudover skal fartøjsdragten i nødstilfælde fungere som et redningsmiddel. Fartøjsdragten anvendes globalt under alle klimatiske og vejrmæssige forhold. Rammeaftalen vedr. anskaffelse af fartøjsdragter skal give FMI mulighed for løbende anskaffelse af nye fartøjsdragter, når service- og reparationsprisen overstiger 50 % af fartøjsdragtens anskaffelsespris.
Interne Kennung: 2025/006021
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35000000 Ausrüstung für Sicherheitszwecke, Brandbekämpfung, Polizei und Verteidigung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35113400 Schutz- und Sicherheitskleidung, 37414800 Überlebensanzüge
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Rammeaftale vedr. anskaffelse af fartøjsdragter
Beschreibung: FMI har haft behov for, at tildele en rammeaftale vedrørende anskaffelse af fartøjsdragter med en varighed på op til 10 år, tilrettelagt som en rammeaftale med en varighed på 4 år med option på forlængelse af 3 x 2 år svarende til i alt op til 10 år. Rammeaftalen vedrørende anskaffelse af fartøjsdragter har en anslået værdi i hele aftaleperioden på DKK 20-40 mio.