See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lovguide
Beschreibung: Skanderborg Kommune offentliggør en profylaksebekendtgørelse vedr. levering af lovguide system. Skanderborg Kommune har behov for at anskaffe et nyt lovguide-system, da den nuværende aftale udløber den 31. december 2025. Skanderborg Kommune har derfor undersøgt, hvilke muligheder, der er for indkøb af nyt lovguide-system. Kommunens nuværende leverandør af lovguide-system er J H Schultz Information A/S, der leverer løsningen Schultz KommuneKoncept. Derudover har enkelte afdelinger købt licenser til Karnovs jurapakke. Skanderborg Kommune har foretaget en markedsafdækning og i den forbindelse konstateret, at der nu kun findes 1 leverandør af lovguide-systemer, idet eksisterende leverandør, J H Schultz Information A/S, har oplyst, at deres lovguide er solgt til Karnov Group. Dermed er Karnov Group nu den eneste leverandør af danske lovguide-systemer. Systemet skal primært understøtte kommunens medarbejdere i arbejdet med og anvendelsen af love og regler inden for beskæftigelsesområdet, socialområdet og serviceloven. Derudover skal systemet anvendes til håndtering af personaleforhold og inkludere Kommunernes Landsforenings (KL) kommentarer til overenskomster og aftaler. Systemet skal opfylde følgende krav: 1.Lovgivning og vejledning: •Adgang til opdaterede love og vejledninger inden for beskæftigelse, socialområdet og serviceloven samt offentligretlig lovgivning generelt. •Integration af KL’s kommentarer og fortolkninger vedrørende overenskomster og aftaler. Kommentarer fra lovforarbejder m.m. 2.Skræddersyet indhold: •Mulighed for at uploade og vedligeholde kommunens egne procedurer, regler og arbejdsgange. •Indhold kan kategoriseres og tilpasses specifikke lovområder for nem adgang for medarbejderne. 3.Brugervenlighed og søgefunktion: •Avanceret søgefunktion til hurtig og effektiv adgang til love, regler og kommentarer. •Intuitivt interface, der gør det let for medarbejderne at anvende systemet i dagligdagen. 4.Opdateringer og vedligeholdelse: •Løbende opdateringer af lovgivning mv., så systemet altid indeholder de nyeste juridiske oplysninger. •Automatisk opdatering af KL’s kommentarer ved ændringer i overenskomster og aftaler. 5.Adgang og roller: •Systemet skal være tilgængeligt for alle relevante medarbejdere i kommunen, med mulighed for at differentiere adgangsrettigheder afhængigt af brugernes roller Da Karnov Group nu er den eneste leverandør på markedet, der kan levere et lovguide system om dansk lovgivning, vil Skanderborg Kommune indgå en aftale om køb af Karnov Group ”Karnov Kommune” for en 5 årig periode.
Interne Kennung: 476882
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000