374505-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – AAAB afd. 18 - Hørgården
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelAAAB afd. 18 - Hørgården
BeschreibungUdbud af totalentreprise vedrørende AAAB afd. 18 nedrivning og genopførelse af eksisterende almen tæt-lav boligbebyggelse opført i Danalea-modulsystem. Ved nedrivning af boliger, vaskeri og varmemesterfunktion indgår også tilknyttede lette konstruktioner, herunder skure, garager og overdækninger. Projektet gennemføres med støtte fra Landsbyggefonden. Afdelingen omfatter i alt 149 boligenheder svarende til 12.211 m², herudover vaskeri (96 m²) og varmemesterfunktion (93 m²), hvilket samlet udgør 12.400 m². Bebyggelsen omfatter 4 boligtyper. Der er desuden etableret 309 m² garager, som skal nedrives og reetableres i samme omfang. Bygningerne er opført i 4 etaper i 1979 (etape 1 – Hørgård 217-327), 1980 (etape 2 Hørgård 133-215), 1981 (etape 3 – Hørgård 89-131) og 1982 (etape 4 – Hørgård 27-87). Bebyggelse omfatter 3 boligtyper + Vaskeri og varmemesterfunktion: • 2 - værelsesboliger - 69 stk. i alt. 4.818 m² • 3 - værelsesboliger - 54 stk. i alt. 4.585 m² • 4 – værelsesboliger (2-plans boliger) - 26 stk. i alt. 2.808 m² • Vaskeri (96 m²) og varmemesterfunktion (93 m²) Det er en forudsætning for projektets realisering, at de eksisterende borede fundamenter skal udgøre en integreret og væsentlig del af byggeriets primære bærende funderingssystem. – Dette gælder dog ikke for vaskeriet og varmemesterfunktionen, som opføres som nye bygninger inden for eksisterende geometri og uden krav om genanvendelse af fundamenter. Der ønskes således et projekt, der kombinerer en hensigtsmæssig og produktionsrationel udførelsesmetode med velfungerende boligfunktioner og en tilfredsstillende byggeteknisk kvalitet. Projektet er udover de lovgivningsmæssige, herunder planmæssige rammer underlagt følgende styrende krav: • Boligernes samlede areal (ekskl. skure) skal udgøre præcist 12.211 m² bruttoetagemeter. • Projektet skal indeholde 149 boliger i samme størrelse som de eksisterende boliger + vaskeri (96 m²) varmemesterfunktion (93 m²) • Alle boliger skal have tungt terrændæk af beton, og minimum udhæng på 350 mm iht. Landsbyggefondens standard. • Fordelingen af boligstørrelser og boligtyper skal ske i overensstemmelse med de eksisterende boligtyper. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Totalentreprisen indeholder projektering af dispositionsforslag/projektforslag, myndighedsprojekt og udførelsesprojekt. Totalentreprenøren er ansvarlig for myndighedsandragende, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn, opfølgning, IKT-ledelse og arbejdsmiljøkoordinering (P+B), miljø- og ressourcekoordinator (MRK) m.m. Det er besluttet at udbyde projektet samlet i totalentreprise. Begrundelsen herfor er, at det er vurderet at være mest optimalt for projektet både for at undgå de koordineringsmæssige risici og mindske ansvarsgrænseflader i projektet, men også for at opnå den bedste løsning for projektet ved at lade totalentreprenøren foreslå optimeringer under tilbudsperioden. Det vurderes, at udbudsformen udbud med forhandling kan anvendes iht. reglerne herfor, idet der er tale om en totalentreprise, hvor der i forbindelse med udbuddet kan foretages tilpasninger, hvorfor der kan være behov for forudgående forhandlinger.
Interne KennungAAAB afd. 18 - Hørgården
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelAAAB Afd. 18 - Hørgården
Optionen
Beschreibung der OptionenTilbudslisten indeholder optionspriser - der henvises til udbudsmaterialet