374526-2026 - Wettbewerb
Schweden – Installation von Beleuchtungsanlagen im Freien – Gatubelsyning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Gatubelsyning
Beschreibung: Upphandlingen omfattar den löpande driften av gatubelysning inklusive hantering av felavhjälpande underhåll samt mindre ombyggnader och nyinstallationer som är för små eller inte av andra skäl lämpliga för en traditionell belysningsentreprenad. Vidare ska belysningspartnern vara belysningskonsult för och förvaltare av kommunens gatubelysningsanläggningar.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45316100 Installation von Beleuchtungsanlagen im Freien
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132972:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45316110 Installation von Straßenbeleuchtungsanlagen, 50232000 Wartung von öffentlichen Beleuchtungseinrichtungen und Verkehrsampeln, 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Avtalstiden för avtalet är tre (3) år från och med avtalstecknande. Avtalet kan förlängas upp till fyra (4) år, med oförändrade villkor om båda parterna är överens om en förlängning. Detta kan ske med två (2) år i taget. Avtalet kan således förlängas till högst sju (7) år (3+2+2).
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Gatubelsyning
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45316100 Installation av utomhusbelysning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 45316110 Installation av vägbelysning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232100 Underhåll av gatubelysning
Optioner: