See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zakup sprzętu oraz oprogramowania informatycznego, służącego informatyzacji i cyfryzacji szpitala
Beschreibung: Zakup sprzętu oraz oprogramowania informatycznego, służącego informatyzacji i cyfryzacji szpitala
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Uzasadnienie: 1) Stan faktyczny – nieskuteczność postępowania Postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawę sprzętu komputerowego nie zakończyło się zawarciem umowy z uwagi na wycofanie się wykonawców, brak możliwości utrzymania cen oraz terminów dostaw. Przyczyny te wynikają z niestabilnej sytuacji rynkowej (zmienność cen, ograni-czona dostępność komponentów, zakłócenia łańcuchów dostaw, zwiększony popyt w sektorze publicznym) i nie były możliwe do przewidzenia. Przyczyny te wynikają z aktualnej sytuacji rynkowej, w szczególności: • dynamicznych zmian cen sprzętu komputerowego (wahania cen komponentów, w tym pamięci i nośników danych), • ograniczonej dostępności podzespołów elektronicznych, • zakłóceń globalnych łańcuchów dostaw związanych z sytuacją geopolityczną, w tym konfliktami wojskowymi na świecie, • zwiększonego popytu generowanego przez sektor publiczny (m.in. projekty cyfryzacyjne finansowane ze środków KPO). Czynników tych nie można było przewidzieć przed postepowaniem. 2) Sytuacja rynkowa Rynek IT cechuje się wysoką niestabilnością, w tym ograniczoną dostępnością podzespołów, wydłużonymi terminami dostaw oraz dynamicznymi zmianami cen. Wykonawcy ograniczają możliwość gwarantowania cen i terminów. 3) Zagrożenia cybernetyczne Sytuacja bezpieczeństwa teleinformatycznego w Polsce i Europie uległa istotnemu pogorszeniu. W szczególności: • sektor ochrony zdrowia jest jednym z najczęstszych celów ataków ransomware, • liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia wykazuje tendencję wzrostową, • ataki skutkują paraliżem systemów informatycznych oraz koniecznością przejścia na tryb pracy awaryjnej. W ostatnim okresie w Polsce odnotowano incydenty polegające m.in. na: • zaszyfrowaniu danych placówek medycznych, • blokadzie dostępu do systemów szpitalnych, • ryzyku ujawnienia danych pacjentów. Charakter tych zdarzeń wskazuje na: • wysoki poziom zorganizowania ataków, • ukierunkowanie na infrastrukturę krytyczną, • realne zagrożenie dla ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych. 4) Stopnie alarmowe Obowiązujące stopnie BRAVO i BRAVO-CRP nakładają obowiązek zwiększonego monitorowania systemów oraz utrzymania ich w stanie aktualnym i bezpiecznym. 5) Charakter jednostki Szpital MSWiA realizuje zadania o znaczeniu strategicznym. Zakłócenia systemów IT mogą prowa-dzić do zagrożenia zdrowia i życia pacjentów. 6) Pilna potrzeba (art. 214 ust. 1 pkt 5 PZP) Zaistniała sytuacja ma charakter wyjątkowy, niezależny od Zamawiającego i wymaga natychmiastowego działania, bez możliwości zachowania standardowych terminów postępowań. Zamawiający wystosował dwa pisma do Departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia w sprawie przedłużenia terminu realizacji projektu (teraz jest do 31 maja 2026 r.) i do momentu publikacji przedmiotowego postępowania postępowania – nie uzyskał odpowiedzi ani zgody na wydłużenie. Z uwagi na powyższe, zastosowanie zmian nieistotnych w OPZ, skrócenie trybu postępowania jest uzasadnione i niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz ciągłości działania.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30236000 Diverse Computerausrüstungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Zakup sprzętu oraz oprogramowania informatycznego, służącego informatyzacji i cyfryzacji szpitala.
Beschreibung: Zakup sprzętu oraz oprogramowania informatycznego, służącego informatyzacji i cyfryzacji szpitala.
Interne Kennung: Pakiet nr 1