375402-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen – Udbud af grøn drift og pleje på Vesterbro og i Brønshøj-Husum
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af grøn drift og pleje på Vesterbro og i Brønshøj-Husum
BeschreibungKøbenhavns Kommune udbyder hermed grøn drift og pleje på Vesterbro og i Brønshøj-Husum.Der bliver ikke afgivet internt kontrolbud.Fra 2025 har danske kommuner mulighed for at etablere nulemissionszoner, hvori adgang for køretøjer begrænses til emissionsfri køretøjer, herunder el- og brintkøretøjer. Det forventes, at Borgerrepræsentationen i Københavns Kommune i efteråret 2026 træffer beslutning om etablering af en nulemissionszone på dele af Vesterbro med forventet ikrafttræden i 2028/2029.Tilbudsgiver skal være opmærksom på, at etablering af en nulemissionszone i aftaleperioden kan få betydning for Leverandørens adgang til kontraktområderne og dermed for kontraktens udførelse.Indførelse af en nulemissionszone i aftaleperioden betragtes som en ændring i de ydre rammer for kontraktens gennemførelse.Der vil i forbindelse med tilbudsafgivelsen anmodes om en prissætning for de enkelte ydelser ved en standarddrift samt efter indførelsen af nulemissionszoner.Leverandøren er forpligtet til loyalt og konstruktivt at medvirke til nødvendige tilpasninger af opgaveløsningen som følge heraf.Der holdes ferielukket i juli, hvorfor der ikke besvares spørgsmål i denne periode.
Interne Kennung2026-01699440
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet omfatter grøn drift og pleje af grønne arealer i de udvalgte områder, samt tømning af affaldskurve.Ordregiver har udarbejdet kravspecifikation der beskriver opgaven, samt kvalitetshåndbog og lokale driftsplaner der yderligere rammesætter opgaven.Kontrakten skal træde i kraft den 1. januar 2027.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77312000 Unkrautjäten, 77313000 Pflege von Parkanlagen, 77314000 Grundstückspflege
5. Los
LosLOT-0000