375890-2025 - Ergebnis
Dänemark – Verbrennung von Siedlungsabfällen – Udbud af forbrændingsegnet affald
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af forbrændingsegnet affald
Beschreibung: Ordregiver ønsker at indhente tilbud på ordregivers kontrakt om behandling af kommunalt indsamlet forbrændingsegnet affald, som kommunerne skal udbyde i medfør af miljøbeskyttelseslovens § 45 e. Det i udbuddet omhandlet forbrændingsegnede affald er indsamlet af I/S REFA for Guldborgsund samt Lolland kommuner. Udbuddet omfatter følgende forbrændingsegnet affald: Restaffald, som indsamles fra kommunale indsamlingsordninger hos private husstande, kommunale institutioner samt erhverv. Restaffald, som er rest efter sortering fra de kommunale genbrugspladser. Stort neddelt brændbart affald, som afhentes fra de kommunale genbrugspladser Det forbrændingsegnede affald leveres til den vindende tilbudsgivers anviste modtageranlæg. Transport fra og til tilbudsgivers modtageanlæg indgår ikke i udbuddet. Udbuddet omhandler således udelukkende selve behandlingen af de nedenfor angivne mængder forbrændingsegnet affald. Dog indgår et transporttillæg i den evalueringstekniske sum. Affaldsmængderne inkl. svigtlæs forventes at udgøre årligt (med udgangspunkt i tal fra 2024): Restaffald fra indsamlingsordninger, i alt 15.038 ton årligt Restaffald efter sortering fra genbrugspladser, i alt 4.987 ton årligt Stort brændbart, i alt 2.988 ton årligt
Vorherige Bekanntmachung: 198803-2025
Interne Kennung: 419383
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90513300 Verbrennung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle
5. Los
Los: LOT-0000