2. Verfahren
Verfahren
Titel: 100483 - Vor Frue Byrum
Beschreibung: For at skabe oplevelsen af et samlet byrum rundt om Vor Frue Kirke udskiftes belægningen på Dyrkøb og på kørebanen i den sydlige ende af Nørregade samt den østlige del af Studiestræde med granit, så der er en samlet pladsbelægning fra facade til facade rundt om Vor Frue Kirke og på Dyrkøb og Bispetorvet. På Dyrkøb skal eksisterende bilparkeringspladser nedlægges, og området skal omdannes til et grønt, rekreativt byrum med fokus på ro, ophold og sanselige oplevelser samt tilføjes flere grønne elementer på Bispetorvet for at understøtte områdets opholdsværdi. Projektet skal desuden indeholde etablering af nye opholdsmuligheder i området. På Dyrkøb vil bombardementet i år 1807 blive formidlet som en stedsspecifik fortælling, der bidrager til områdets historiske identitet og oplevelsesværdi. Rådgiver skal i forbindelse med opgaveløsningen forholde sig indgående til projekts placering i Københavns middelalderby og den særlige historiske kontekst, der præger området. Dette indebærer en dybdegående forståelse af de historiske strukturer, arkitektoniske stilarter og kulturmiljøer, der karakteriserer området. Rådgiver skal derfor integrere denne viden i projektets design og projektering for at sikre, at løsningerne harmonerer med og respekterer den eksisterende historiske arv. Det forventes også, at rådgiveren tager hensyn til eventuelle frednings- og bevaringskrav, der måtte gælde, og indgår i dialog med relevante kulturarvsmyndigheder med henblik på at sikre, at projektet bidrager positivt til bevarelsen af byens historiske værdier. Projektets videreførelse er betinget af en politisk beslutning efter afslutning af projektforslagsfasen. Opgaven omfatter udarbejdelse af dispositionsforslag, projektforslag, myndighedsprojekt, udbudsprojekt, udførelsesprojekt, samt projektopfølgning og fagtilsyn herunder 1 års gennemgang. Vindende tilbudsgivers ydelser vedr. bygherrerådgivning leveres i henhold til FRIs Ydelsesbeskrivelser for Bygherrerådgivning 2019, afsnit 3. Der henvises til udbudsmaterialet. Udbudsmaterialet indeholder en nærmere beskrivelse af opgaven og udbudsforløbet, og det øvrige materiale indeholder en beskrivelse af opgavens omfang.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: KTF vil udvælge 5 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Hvis KTF modtager flere end 5 konditionsmæssige ansøgninger, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, samt opfylder egnethedskravene, vil KTF foretage en udvælgelse blandt disse ansøgere. KTF vil udvælge de ansøgere, der har påvist de mest sammenlignelige og relevante referencer i forhold til den udbudte opgave. Vurderingen vil ske som en samlet vurdering af alle de oplyste referencer. I vurderingen vil KTF særligt lægge vægt på følgende: - Referencer, som omfatter tilpasning eller omdannelse af eksisterende pladser i bymæssig kontekst. - Referencer, hvor kulturarven indgår som et arkitektonisk greb. - Referencer, der omfatter begrønning i urban kontekst.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71420000 Landschaftsgestaltung, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71421000 Landschaftsgärtnerische Gestaltung, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: For at skabe oplevelsen af et samlet byrum rundt om Vor Frue Kirke udskiftes belægningen på Dyrkøb og på kørebanen i den sydlige ende af Nørregade samt den østlige del af Studiestræde med granit, så der er en samlet pladsbelægning fra facade til facade rundt om Vor Frue Kirke og på Dyrkøb og Bispetorvet. På Dyrkøb skal eksisterende bilparkeringspladser nedlægges, og området skal omdannes til et grønt, rekreativt byrum med fokus på ro, ophold og sanselige oplevelser samt tilføjes flere grønne elementer på Bispetorvet for at understøtte områdets opholdsværdi. Projektet skal desuden indeholde etablering af nye opholdsmuligheder i området. På Dyrkøb vil bombardementet i år 1807 blive formidlet som en stedsspecifik fortælling, der bidrager til områdets historiske identitet og oplevelsesværdi. Den vindende tilbudsgiver skal i forbindelse med opgaveløsningen forholde sig indgående til projekts placering i Københavns middelalderby og den særlige historiske kontekst, der præger området. Dette indebærer en dybdegående forståelse af de historiske strukturer, arkitektoniske stilarter og kulturmiljøer, der karakteriserer området. Den vindende tilbudsgiver skal derfor integrere denne viden i projektets design og projektering for at sikre, at løsningerne harmonerer med og respekterer den eksisterende historiske arv. Det forventes også, at den vindende tilbudsgiver tager hensyn til eventuelle frednings- og bevaringskrav, der måtte gælde, og indgår i dialog med relevante kulturarvsmyndigheder med henblik på at sikre, at projektet bidrager positivt til bevarelsen af byens historiske værdier. Projektets videreførelse er betinget af en politisk beslutning efter afslutning af projektforslagsfasen. Opgaven omfatter udarbejdelse af dispositionsforslag, projektforslag, myndighedsprojekt, udbudsprojekt, udførelsesprojekt, samt projektopfølgning og fagtilsyn herunder 1 års gennemgang.