2. Verfahren
Verfahren
Titel: Audiovisuaalisen aineiston DAM/MAM-SaaS-palvelun hankinta
Beschreibung: Eduskunnan kanslia hankkii audiovisuaalisen aineiston hallintajärjestelmän, jonka avulla hallinnoidaan eduskunnan video-, audio-, kuva-, grafiikka-, infografiikka-, taitto- ja näihin liittyviä dokumenttiaineistoja yhtenä av-aineiston elinkaaren hallintakokonaisuutena. Hankinnan keskeisenä tavoitteena on muodostaa yksi looginen järjestelmä- ja palvelukokonaisuus, jossa eri aineistotyypit ovat sisäisten käyttäjien haettavissa, hallittavissa, käsiteltävissä, jaettavissa, suojattavissa ja siirrettävissä pitkäaikaissäilytykseen yhteisten periaatteiden mukaisesti. Hankinnan kohteena ei ole erillinen kuvienhallintajärjestelmä ja erillinen video-/audioaineiston hallintajärjestelmä, vaan niitä yhdistävä kokonaispalveluratkaisu. Ratkaisu voi teknisesti koostua useista moduuleista, komponenteista tai alihankkijoiden tuottamista osista. Edellytyksenä kuitenkin on, että ratkaisu muodostaa eduskunnan kanslialle yhden hallittavan kokonaisuuden, jossa toimittaja vastaa palvelusta, integraatioista, ylläpidosta, tuesta, tietoturvasta, palvelutasosta ja virheidenhallinnasta yhtenä kokonaisuutena. Järjestelmällä tulee erityisesti turvata: • aineistojen keskitetty löydettävyys ja käytettävyys sisäisille käyttäjille • aineistotyyppien yhteinen haku, metatietojen hallinta ja aineistojen välisten suhteiden hallinta • käyttöoikeuksien, käyttörajoitusten ja roolien yhtenäinen hallinta • täysistuntotallenteiden ja niihin liittyvän aikakooditetun puhujatiedon hallinta • aineistojen eheys, varmuuskopiointi, tietoturva ja tietosuoja • aineistojen vaiheittainen migraatio nykyisistä lähteistä • aineistojen siirtäminen pitkäaikaissäilytykseen hallittuina säilytyspaketteina • rajapinnat aineistojen käsittelyyn, hyödyntämiseen ja julkaisemiseen.
Interne Kennung: EDK/274/02.05.06.02/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000