2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende opførelsen af Silkeborg Svømmecenter
Beschreibung: Nærværende udbud omfatter en rammeaftale vedrørende navnlig opførelsen af et nyt svømmecenter med tilhørende udearealer på en grund beliggende i det område, som benævnes Søholt, i det nordlige Silkeborg (herefter ”svømmecenteret” eller ”Projektet”). Svømmecenteret skal erstatte Svømmecenter Nordvest, der er beliggende Nylandsvej 80, 8600 Silkeborg. Søholt er et stort, rekreativt område tæt på centrum af Silkeborg, der omfatter fodboldstadion, håndboldstadion, atletikstadion, opvisningshaller, skaterpark og adskillige andre faciliteter og foreningsaktiviteter. Silkeborg Kommune har udviklet en ambitiøs helhedsplan for området, der tager sigte på at bringe endnu flere idrætsgrene og faciliteter til området, samtidig med at der sikres sammenhængs-kraft, samhørighed og synergi mellem områdets mange aktører. Udviklingen af svømmecenteret er den første leveranceaftale under denne Rammeaftale, og er det første nybyggeri, som skal udvikles i forbindelse med videreudviklingen af Søholt. Der er tale om et svømmecenter til både konkurrence-, undervisnings- og kommerciel brug. Svømmecenterets funktioner og faciliteter skal således kunne opfylde en bred vifte af behov og ønsker fra mange forskellige kategorier af brugere, herunder elitesvømmere, motionssvømmere, begyndersvømmere, familier og unge, der vil lege eller slappe af med wellness, personer med behov for genoptræning, osv. Svømmecenteret skal foruden flere bassiner (25 og 50 meter bassiner med vipper, familiebassin og mindre bassiner til blandt andet genoptræning, terapi, børnesvømning, mv.) også indeholde wellness-område, omklædningsfaciliteter, administrative arealer samt udearealer. Projektet er komplekst og kræver en tværfaglig tilgang, hvor tillid og samarbejde mellem alle interessenter er afgørende. Den høje kompleksitet betyder, at der ofte er mange grænseflader at håndtere, med flere entreprenører og tredjeparter, der arbejder tæt sammen over længere tid. Bygherre har på den baggrund valgt at gennemføre Projektet med tidlig inddragelse. Formålet med tidlig inddragelse er at entreprenøren meget tidligt i forløbet skal bidrage med sin ekspertise inden for projektstyring, økonomisk overblik og byggeteknisk faglighed. Bygherre gør opmærksom på, at parallelt med udbud af nærværende rammeaftale gennemføres et udbud omfattende bassiner og vandbehandlingsanlæg, betegnet ”B&V Entreprisen”, hvorfor denne den af ydelsen ikke er omfattet af nærværende rammeaftale. Henset til at Projektet er underlagt en bevillingsmæssig ramme, og med baggrund i at udbudsmaterialet er på indledende byggeprogramniveau, der beskriver opgaven, de særlige ønsker samt visioner til design, funktionsindhold og konstruktiv opbygning og således i overskrifter beskriver/sammenfatter, hvad der skal løses, er det Bygherrens forventning, at det økonomiske overslag overholder en samlet targetsum på: DKK 138.000.000 mio. ekskl. moms, men inkl. dækningsbidrag. Targetsummen er fastsat, dels ud fra at prisen vurderes at være markedskonform (det som bygherren forventer at skulle betale for ydelsen), og dels ud fra det hensyn, at Bygherren ikke ønsker uhensigtsmæssige udfald af de indkomne tilbud. Den angivne targetsum på DKK 138.000.000 ex. moms udgør udgangspunktet for tilbudsafgivelsen i forbindelse med det indledende tilbud og gælder, indtil andet meddeles. Bygherre tager forbehold for, at targetsummen kan blive justeret med op til DKK 10.000.000 i både opadgående og nedadgående retning. Den endelige targetsum vil således kunne udgøre et beløb mellem DKK 128.000.000 og DKK 148.000.000. Den endelige targetsum, som vil danne grundlag for evalueringen, fastsættes, når priserne for bassin- og vandbehandlingsentreprisen foreligger — forventeligt i februar 2026, og vil blive meddelt alle tilbudsgivere samtidigt og gennem udbudssystemet. Bygherre vil foretage de nødvendige justeringer af summerne i evalueringen, jf. Udbudsbetingelsernes afsnit 10 af Targetsum, jf. spændet ovenfor, når de endelige summer er kendte.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Blandt de ansøgere, som er konditionsmæssige, vil Bygherre udvælge fire (4) ansøgere, som opfordres til at afgive tilbud. Såfremt antallet af konditionsmæssige ansøgninger er lavere end fire (4), vil Bygherre vurdere, om antallet af egnede ansøgere skaber tilstrækkelig konkurrence og opfordre disse til at afgive tilbud, hvis det er tilfældet. Er der mere end fire (4) konditionsmæssige, egnede ansøgere, vil Bygherre foretage en udvælgelse af de ansøgere, som i lyset af den udbudte opgave har den bedste tekniske og faglige formåen. Udvælgelse vil blive foretaget på baggrund af en helhedsvurdering af, hvilke ansøgere der har de mest relevante referencer. Udvælgelsen vil ske på baggrund af en vurdering af de mest sammenlignelige, relevante referencer set i forhold til den udbudte entreprise, som den er beskrevet i udbudsmaterialet. I jo højere grad referencerne er sammenlignelige med Projektet, desto mere relevant er referencerne vurderet. Begrænsning af ansøgere baseres herudover på, i hvor høj grad følgende prioriterede underpunkter er indeholdt i referencerne: Der vil ved udvælgelsen blive lagt vægt på graden af ansøgers erfaring med opførelse eller renovering af svømmehaller, vandlande eller tilsvarende større idræts- eller fritidsbyggerier med komplekse tekniske installationer, såsom multiarenaer, idrætshaller, wellnessanlæg eller andet byggeri af tilsvarende økonomisk størrelse og teknisk kompleksitet. Det vægter positivt, hvis ansøger kan dokumentere ét eller flere projekter, som: • er gennemført med tidlig inddragelse, • for en offentlig bygherre, • har en entreprisesum mellem 100 og 300 mio. kr. ekskl. moms, og • demonstrerer relevant erfaring med teknisk komplekse anlæg inden for svømme, idræts- og fritidsbyggeri. • Bygningsareal på mindst 5000 m². Referenceprojekter, som er afsluttet (afleveret), eller hvor størstedelen af arbejdet er udført, vægtes højere end referenceprojekter, der netop er påbegyndt, eller hvor der kun er udført en del af arbejderne. Referencerne vil blive bedømt ud fra en helhedsvurdering. Det er ikke et krav, at ovenstående udvælgelseskriterier opfyldes i samme reference, men det vil vægte særligt positivt, jo flere af de prioriterede underpunkter, der indgår i samme reference. Udbud med forhandling, herunder prækvalifikation, indledende tilbudsrunde, forventeligt én forhandlingsrunde, der gennemføres som mundtligt forhandling, samt endeligt tilbud. Bygherre forbeholder sig dog retten til at tildele på baggrund af det indledende tilbud, ligesom Bygherre forbeholder sig ret til at gennemføre flere forhandlingsrunder.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212212 Bauarbeiten für Schwimmbäder
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45212200 Bauarbeiten für Sportanlagen, 45212210 Bau von Einzweck-Sportanlagen
5. Los
Los: LOT-0000