377717-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Medizinische Gase – Industrielle- og Medicinske Gasser.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndustrielle- og Medicinske Gasser.
BeschreibungUdbud af Industrielle og Medicinske Gasser Region Syddanmark udbyder levering af industrielle og medicinske gasser til samtlige af regionens sygehuse, institutioner, Præhospital Syd samt brandstationerne. Udbuddet omfatter levering, distribution og håndtering af relevante gasprodukter i flasker og flydende gasprodukter til genopfyldning i tankanlæg, herunder blandt andet medicinsk ilt, nitrogen, kuldioxid, argon og helium, samt tilhørende udstyr og serviceydelsen med CTS overvågning af tanke og flaskebatterier. Formålet med udbuddet er at sikre en stabil, sikker og effektiv forsyning, der understøtter den daglige drift og behandling på regionens hospitaler og institutioner. Leverancerne skal leve op til gældende lovgivning, kvalitetskrav og forsyningssikkerhed inden for sundhedssektoren.
Interne Kennung25/49513
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud. Tilbudsgiver skal dog være opmærksom på, at der i udbuddet er opstillet en række udelukkelsesgrunde. Se nærmere nærværende udbudsbekendtgørelse samt udbudsbetingelsernes pkt. 6. Kontraktens genstand: Kontrakten vedrører levering til Kundens Institutioner af de Produkter, der fremgår af Delkontrakt 1 og Delkontrakt 2 jf. Kontraktbilag 2 og Kontraktbilag 3. Kontraktform: Kontrakten er en offentlig kontrakt jf. Udkast til kontrakt pkt. 3.2 Der er ikke tale om en rammeaftale. Dette gælder, selvom de i Kontrakten og udbudsmaterialet anførte oplysninger vedr. forventet, estimeret eller anslået forbrug, eller vedrørende forventet, estimeret eller anslået værdi af Kontrakten, skal betragtes som vejledende. Den faktiske driftssituation kan således give anledning til mindre ændringer. Kundens præcise behov kan således ikke fastslås helt præcist, da dette naturligvis afhænger af det præcise patient flow og behandlingsmetode. Uanset dette har Kunden forpligtet sig til årligt – i Kontraktperioden jf. pkt. 4 – at købe minimum 80 % af det, der i Kontraktbilag 3 er angivet som ”forventet årligt forbrug” hos Leverandøren. Der er tale om eksklusivaftale. Se bilaget: Udkast til kontrakt side 6 pkt. 3.1 og 3.2.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24111500 Medizinische Gase
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24110000 Technische Gase, 24111000 Wasserstoff, Argon, Edelgase, Stickstoff und Sauerstoff, 24111100 Argon, 24111300 Helium, 24111600 Wasserstoff, 24111700 Stickstoff, 24111800 Flüssigstickstoff, 24111900 Sauerstoff, 24112100 Kohlendioxid, 24112200 Stickstoffoxide, 24112300 Gasförmige anorganische Sauerstoffverbindungen, 24113000 Flüssige Luft und Druckluft, 24113200 Druckluft, 44610000 Tanks, Sammelbehälter, Container und Druckbehälter, 44611000 Tanks, 80561000 Ausbildung in Gesundheitsschutz, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelkontrakt 1: Industrielle- & Medicinske gasser.
BeschreibungUdbuddet vedrører indkøb af de udbudte produkter til samtlige Region Syddanmarks sygehusenheder/hospitalsenheder, institutioner, Brandstationer og Præhospital Syd. Udbuddet omfatter levering, distribution og håndtering af relevante gasprodukter i flasker og flydende gasprodukter til genopfyldning i tankanlæg, herunder blandt andet medicinsk ilt, nitrogen, kuldioxid, argon, atmosfærisk luft og helium, samt tilhørende udskiftningsudstyr til flaskebatterier samt serviceydelsen med CTS overvågning af forbruget i tanke og flaskebatterierne. Formålet med udbuddet er at sikre en stabil, sikker og effektiv forsyning, der understøtter den daglige drift og behandling på regionens hospitaler og institutioner. Leverancerne skal leve op til gældende lovgivning, kvalitetskrav og forsyningssikkerhed inden for sundhedssektoren.
Interne Kennung1-0
LosLOT-0002
TitelDelkontrakt 2: Lungemedicinske gasser.
BeschreibungUdbuddet vedrører indkøb af det udbudte produkt til samtlige Region Syddanmarks sygehusenheder/hospitalsenheder. Delkontrakt 2 omfatter levering, distribution og håndtering af påfyldte flasker med lungemedicinsk gas. Gassen er en blandingsgas bestående af carbonmonoxid (kulilte) og helium afbalanceret med oxygen og nitrogen. Formålet med udbuddet er at sikre en stabil, sikker og effektiv forsyning, der understøtter den daglige drift og behandling på regionens hospitaler. Leverancerne skal leve op til gældende lovgivning, kvalitetskrav og forsyningssikkerhed inden for sundhedssektoren.
Interne Kennung2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80561000 Ausbildung in Gesundheitsschutz, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens