378108-2026 - Ergebnis
Polen – Umweltplanung – „Projekt planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Choczewskie Cisy”
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Projekt planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Choczewskie Cisy”
Beschreibung: 1. Regionalny dyrektor ochrony środowiska sporządza plan ochrony dla rezerwatu przyrody na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2026 r. poz. 13 ) Art. 19. [Ustanowienie planu ochrony] 1. Projekt planu ochrony sporządza dla: 1) parku narodowego - dyrektor parku narodowego; 2) rezerwatu przyrody - regionalny dyrektor ochrony środowiska lub po uzgodnieniu z tym organem - zarządzający rezerwatem albo sprawujący nadzór nad rezerwatem. 2. Zakres planu ochrony dla rezerwatu przyrody określa art. 20 ww. ustawy: Art. 20. [Okres obowiązywania i treść planów ochrony] 1. Plan ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody oraz parku krajobrazowego sporządza się na okres 20 lat, z uwzględnieniem: 1) charakterystyki i oceny stanu przyrody; 2) identyfikacji i oceny istniejących oraz potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych; 3) charakterystyki i oceny uwarunkowań społecznych i gospodarczych; 4) analizy skuteczności dotychczasowych sposobów ochrony; 5) charakterystyki i oceny stanu zagospodarowania przestrzennego; 6) wyników audytu krajobrazowego. Szczegółowe wytyczne określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody (Dz. U. 2005 r. nr 94 poz. 794), co stanowi jedyny możliwy wariant realizacji zamówienia. 3. Efektem realizacji zamówienia będzie dokumentacja uwzględniająca zakres określony w opisie przedmiotu zamówienia OPZ oraz projekt zarządzenia w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Choczewskie Cisy”. Materiały te będą podstawą do podjęcia procedury ustanawiania planu ochrony dla ww. rezerwatu. Ustanowiony plan ochrony w okresie jego obowiązywania, czyli 20 lat, będzie stanowił podstawę do realizacji działań ochronnych, które zostały określone w celu eliminacji lub ograniczania stwierdzonych i potencjalnych zagrożeń dla celu ochrony rezerwatu. Plan ochrony będzie zawierał również ustalenia do dokumentów planistycznych gminy i województwa, a więc będzie miał wpływ na kształtowanie przestrzeni wokół obszaru chronionego. 4. Środki techniczne, organizacyjne i kadrowe nie pozwalają Zamawiającemu na samodzielne wykonanie zamówienia. Specyfika zamówienia wymaga udziału specjalistów z różnych dziedzin, wykonania analiz i badań terenowych w odpowiednich okresach fenologicznych i hydrologicznych, a także prac kameralnych, które na podstawie analiz poszczególnych elementów środowiska pozwolą na stworzenie spójnego dokumentu, na podstawie którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku ustanowi plan ochrony dla rezerwatu przyrody „Choczewskie Cisy”. 5. Udzielenie zamówienia podniesie konkurencyjność postępowania dzięki zastosowaniu trybu przetargu nieograniczonego. Umożliwia to wzięcie udziału w postępowaniu szerokiemu gronu potencjalnych wykonawców, w tym ekspertów z różnych dziedzin nauk przyrodniczych. 6. Ryzyka związane z realizacją zamówienia: - brak wykonawców chętnych do realizacji zamówienia w czasie określonym przez Zamawiającego, - niewystarczające środki finansowe, które posiada Zamawiający na realizację Zamówienia. Termin, który wyznacza Zamawiający na wykonanie zamówienia jest wystarczający na jego prawidłową realizację. W przypadku braku chętnych Wykonawców, możliwe będzie powtórzenie procedury udzielenia zamówienie jeszcze w bieżącym roku bez ograniczenia możliwości rzetelnego wykonania zadania. W projekcie „Ochrona przyrody w województwie pomorskim w latach 2026 – 2027” (umowa WFOŚ/pjb/85/7/2026) na wykonanie planów ochrony dla 5 rezerwatów Zamawiający dysponuje kwotą 740.000,00 zł, zatem ewentualne brakujące środki można pozyskać ze środków przeznaczonych na plany ochrony rezerwatów w ramach ww. umowy z WFOŚ.
Interne Kennung: OI.I.261.1.7.2026.LM
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90712000 Umweltplanung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie populacji cisa pospolitego Taxus baccata oraz ekosystemów leśnych. Powierzchnia rezerwatu wynosi 9,43 ha. 2. Przedmiot Umowy należy sporządzić zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2026 r. poz. 13) ze szczególnym uwzględnieniem art. 20 ust. 1, 2, 3 ww. ustawy, Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody (Dz. U. 2005 r. nr 94 poz. 794) oraz wytycznymi Konserwatora Przyrody. 3. W przypadku zmiany ww. aktów prawnych w trakcie realizacji umowy, Wykonawca uwzględni te zmiany w wersji ostatecznej. 4. Szczegółowy opis Przedmiotu Umowy zawiera Załącznik nr 1 do SWZ.