378655-2025 - Wettbewerb
Polen – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen – Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych ze wszystkich nieruchomości zamieszkałych, zlokalizowanych na obszarze gminy Sulechów
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOdbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych ze wszystkich nieruchomości zamieszkałych, zlokalizowanych na obszarze gminy Sulechów
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych ze wszystkich nieruchomości zamieszkałych, zlokalizowanych na obszarze gminy Sulechów w sposób zapewniający osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Teren Gminy Sulechów stanowi miasto Sulechów oraz wsie: Brody, Brzezie k. Sulechowa, Buków, Cigacice, Głogusz, Górki Małe, Górzykowo, Kalsk, Karczyn, Kije, Klępsk, Krężoły, Kruszyna, Leśna Góra, Łęgowo, Pomorsko, Brzezie k. Pomorska, Mozów, Nowy Świat, Obłotne Okunin, a także przysiółki Boryń, Laskowo, Nowy Klępsk, Przygubiel, Szabliska. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia stanowi załącznik nr 4 OPZ i pozostałe zapisy SWZ. 3. Wykonawca musi dysponować środkami finansowymi wystarczającymi do realizacji przedmiotu zamówienia przy założeniu, że rozliczenie należności Wykonawcy tytułem wynagrodzenia następować będzie na podstawie faktur VAT wystawianych jeden raz w miesiącu, za miesiąc kalendarzowy. 4. Wykonawca zobowiązany jest, przez cały okres realizacji zamówienia, do zatrudnienia wyłącznie na podstawie umów o pracę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2025 poz. 277 z późn. zm.) osób wykonujących bezpośrednio czynności w zakresie: 1) odbioru i transportu odpadów komunalnych z nieruchomości, 2) obsługi osób korzystających z PSZOK. 5. Zamawiający ma prawo samodzielnie lub za pośrednictwem innych upoważnionych osób, w każdym momencie realizacji przedmiotu Umowy weryfikować zatrudnienie pracowników przez Wykonawcę lub podwykonawcę w zakresie opisanym w ust. 4 powyżej. 6. W celu weryfikacji zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę, na podstawie Umowy o pracę, osób wykonujących wskazane przez Zamawiającego czynności w zakresie usług opisanym ust. 7 powyżej, Zamawiający ma prawo: 1) żądać oświadczeń zatrudnionych pracowników, 2) żądać od Wykonawcy lub podwykonawcy złożenia oświadczenia o zatrudnieniu pracowników na podstawie Umowy o pracę, 3) żądać od wykonawcy lub podwykonawcy poświadczonych za zgodność z oryginałem kopii umów o pracę zatrudnionych pracowników, 4) innych dokumentów, zawierających informacje, w tym dane osobowe, niezbędne do weryfikacji zatrudnienia na podstawie Umowy o pracę, w szczególności imię i nazwisko zatrudnionego pracownika, datę zawarcia Umowy o pracę, rodzaj Umowy o pracę oraz zakres obowiązków pracownika. 7. Wykonawca lub podwykonawca zobowiązany jest na każde żądanie Zamawiającego przedłożyć wymagane dokumenty w terminie 3 dni od daty zgłoszenia takiego żądania. 8. Zamawiający zastrzega sobie prawo przeprowadzenia kontroli w zakresie spełniania przez Wykonawcę wymagań związanych z zatrudnieniem osób opisanych w ust. 4 powyżej, w każdym czasie w okresie realizacji zamówienia, a Wykonawca zobowiązuje się umożliwić Zamawiającemu przeprowadzenie kontroli, zarówno na terenie prac podczas ich realizacji, jak również poprzez przedłożenie żądanych przez Zamawiającego dokumentów do jego siedziby. Postanowienia powyższe stosuje się do podwykonawców i dalszych podwykonawców Wykonawcy, jeśli będą uczestniczyli w realizacji przedmiotu Umowy. 9. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych. 10. Zamawiający nie przewiduje możliwości udzielenia zamówień z wolnej ręki, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt. 7 i 8 ustawy. 11. Zamawiający nie zastrzega możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia wyłącznie przez Wykonawców, o których mowa w art. 94 ustawy 12. Zamawiający nie wymaga składania oferty w postaci katalogów elektronicznych i dołączania katalogów elektronicznych. 13.Zamawiający nie dopuszcza możliwość składania ofert częściowych. Powody niedokonania podziału zamówienia na części: Ustawodawca w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza możliwość zorganizowania postępowania przetargowego łącznie na odbiór i zagospodarowanie odpadów. W ocenie Zamawiającego czynności te wraz ze zorganizowaniem i prowadzeniem na własny koszt, przez cały okres realizacji umowy, obsługowego, ogólnodostępnego, stacjonarnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych na obszarze gminy Sulechów są ze sobą spójne wzajemnie od siebie zależne i realizowane łącznie mogą decydować o efekcie ekologicznym chociażby w postaci wymaganych prawem poziomów recyklingu. Zamawiający odstąpił od dzielenia zamówienia na części również ze względów ekonomicznych i logistycznych pamiętając, że koszty ponoszone przez gminę przekładają się na opłaty ponoszone przez właścicieli nieruchomości. Dobrze logistycznie zaplanowana realizacja zadania w zakresie odbierania odpadów przekłada się również na efekt ekologiczny w postaci mniejszej emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Usługi odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych i prowadzenia PSZOK-u są ze sobą ściśle powiązane i nie mogą być wykonywane niezależnie. Podział na części znacząco zwiększyłby koszty administracyjne i skomplikował zarządzanie oraz byłby sprzeczny z celami zamawiającego, np. w celu uniknięcia koordynacji działań różnych wykonawców. Ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia dokonanie podziału zamówienia na części byłoby nieracjonalne i mogłoby spowodować wzrost jego kosztów. Brak podziału na części nie narusza zasady konkurencyjności. Analiza rynku lokalnego oraz doświadczenie z uprzednio prowadzonych postępowań pokazuje, iż brak podziału zamówienia w przedmiocie zbiórki i zagospodarowania odpadów oraz prowadzenia PSZOK nie powoduje ograniczenia konkurencyjności i każdy Wykonawca jest w stanie przy odpowiednim zaangażowaniu zorganizować PSZOK 14. Wyłoniony Wykonawca zobowiązany jest realizować przedmiot zamówienia zgodnie z wymaganiami w zakresie elektromobilności, o których mowa w rozdziale XX.
Interne KennungZPW.271.20.2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90513100 Hausmüllbeseitigung, 90511200 Einsammeln von Hausmüll, 90511200 Einsammeln von Hausmüll, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 34928480 Abfallcontainer und -körbe
5. Los
LosLOT-0001
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych ze wszystkich nieruchomości zamieszkałych, zlokalizowanych na obszarze gminy Sulechów w sposób zapewniający osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Teren Gminy Sulechów stanowi miasto Sulechów oraz wsie: Brody, Brzezie k. Sulechowa, Buków, Cigacice, Głogusz, Górki Małe, Górzykowo, Kalsk, Karczyn, Kije, Klępsk, Krężoły, Kruszyna, Leśna Góra, Łęgowo, Pomorsko, Brzezie k. Pomorska, Mozów, Nowy Świat, Obłotne Okunin, a także przysiółki Boryń, Laskowo, Nowy Klępsk, Przygubiel, Szabliska. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia stanowi załącznik nr 4 OPZ i pozostałe zapisy SWZ. 3. Wykonawca musi dysponować środkami finansowymi wystarczającymi do realizacji przedmiotu zamówienia przy założeniu, że rozliczenie należności Wykonawcy tytułem wynagrodzenia następować będzie na podstawie faktur VAT wystawianych jeden raz w miesiącu, za miesiąc kalendarzowy. 4. Wykonawca zobowiązany jest, przez cały okres realizacji zamówienia, do zatrudnienia wyłącznie na podstawie umów o pracę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2025 poz. 277 z późn. zm.) osób wykonujących bezpośrednio czynności w zakresie: 1) odbioru i transportu odpadów komunalnych z nieruchomości, 2) obsługi osób korzystających z PSZOK. 5. Zamawiający ma prawo samodzielnie lub za pośrednictwem innych upoważnionych osób, w każdym momencie realizacji przedmiotu Umowy weryfikować zatrudnienie pracowników przez Wykonawcę lub podwykonawcę w zakresie opisanym w ust. 4 powyżej. 6. W celu weryfikacji zatrudnienia przez Wykonawcę lub podwykonawcę, na podstawie Umowy o pracę, osób wykonujących wskazane przez Zamawiającego czynności w zakresie usług opisanym ust. 7 powyżej, Zamawiający ma prawo: 1) żądać oświadczeń zatrudnionych pracowników, 2) żądać od Wykonawcy lub podwykonawcy złożenia oświadczenia o zatrudnieniu pracowników na podstawie Umowy o pracę, 3) żądać od wykonawcy lub podwykonawcy poświadczonych za zgodność z oryginałem kopii umów o pracę zatrudnionych pracowników, 4) innych dokumentów, zawierających informacje, w tym dane osobowe, niezbędne do weryfikacji zatrudnienia na podstawie Umowy o pracę, w szczególności imię i nazwisko zatrudnionego pracownika, datę zawarcia Umowy o pracę, rodzaj Umowy o pracę oraz zakres obowiązków pracownika. 7. Wykonawca lub podwykonawca zobowiązany jest na każde żądanie Zamawiającego przedłożyć wymagane dokumenty w terminie 3 dni od daty zgłoszenia takiego żądania. 8. Zamawiający zastrzega sobie prawo przeprowadzenia kontroli w zakresie spełniania przez Wykonawcę wymagań związanych z zatrudnieniem osób opisanych w ust. 4 powyżej, w każdym czasie w okresie realizacji zamówienia, a Wykonawca zobowiązuje się umożliwić Zamawiającemu przeprowadzenie kontroli, zarówno na terenie prac podczas ich realizacji, jak również poprzez przedłożenie żądanych przez Zamawiającego dokumentów do jego siedziby. Postanowienia powyższe stosuje się do podwykonawców i dalszych podwykonawców Wykonawcy, jeśli będą uczestniczyli w realizacji przedmiotu Umowy. 9. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych. 10. Zamawiający nie przewiduje możliwości udzielenia zamówień z wolnej ręki, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt. 7 i 8 ustawy. 11. Zamawiający nie zastrzega możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia wyłącznie przez Wykonawców, o których mowa w art. 94 ustawy 12. Zamawiający nie wymaga składania oferty w postaci katalogów elektronicznych i dołączania katalogów elektronicznych. 13.Zamawiający nie dopuszcza możliwość składania ofert częściowych. Powody niedokonania podziału zamówienia na części: Ustawodawca w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza możliwość zorganizowania postępowania przetargowego łącznie na odbiór i zagospodarowanie odpadów. W ocenie Zamawiającego czynności te wraz ze zorganizowaniem i prowadzeniem na własny koszt, przez cały okres realizacji umowy, obsługowego, ogólnodostępnego, stacjonarnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych na obszarze gminy Sulechów są ze sobą spójne wzajemnie od siebie zależne i realizowane łącznie mogą decydować o efekcie ekologicznym chociażby w postaci wymaganych prawem poziomów recyklingu. Zamawiający odstąpił od dzielenia zamówienia na części również ze względów ekonomicznych i logistycznych pamiętając, że koszty ponoszone przez gminę przekładają się na opłaty ponoszone przez właścicieli nieruchomości. Dobrze logistycznie zaplanowana realizacja zadania w zakresie odbierania odpadów przekłada się również na efekt ekologiczny w postaci mniejszej emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Usługi odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych i prowadzenia PSZOK-u są ze sobą ściśle powiązane i nie mogą być wykonywane niezależnie. Podział na części znacząco zwiększyłby koszty administracyjne i skomplikował zarządzanie oraz byłby sprzeczny z celami zamawiającego, np. w celu uniknięcia koordynacji działań różnych wykonawców. Ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia dokonanie podziału zamówienia na części byłoby nieracjonalne i mogłoby spowodować wzrost jego kosztów. Brak podziału na części nie narusza zasady konkurencyjności. Analiza rynku lokalnego oraz doświadczenie z uprzednio prowadzonych postępowań pokazuje, iż brak podziału zamówienia w przedmiocie zbiórki i zagospodarowania odpadów oraz prowadzenia PSZOK nie powoduje ograniczenia konkurencyjności i każdy Wykonawca jest w stanie przy odpowiednim zaangażowaniu zorganizować PSZOK. 14. Wyłoniony Wykonawca zobowiązany jest realizować przedmiot zamówienia zgodnie z wymaganiami w zakresie elektromobilności, o których mowa w rozdziale XX.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90513100 Hausmüllbeseitigung, 90511200 Einsammeln von Hausmüll, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 34928480 Abfallcontainer und -körbe