2. Verfahren
Verfahren
Titel: Byggnation av tunnlar och schakt – MAXIMA
Beschreibung: Denna upphandling avser byggnation av tunnel- och schaktarbeten för avloppsanläggningen MAXIMA. Tunnel- och schaktarbetena delas i två separata entreprenader, Avloppstunnel Norr respektive Avloppstunnel Söder, och upphandlas samlat i ett paket där anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller båda entreprenaderna. Avloppstunnel Norr omfattar 4 schakt samt en 10,5 km lång huvudtunnel med invändig diameter om cirka 3 meter som sträcker sig från södra Lund till Sjölunda i nordöstra Malmö. Avloppstunnel Söder omfattar 11 schakt, 2 mikrotunnlar samt huvudtunneln som sträcker sig 5,5 km genom Malmös centrala delar och har en invändig diameter om cirka 5 meter. Tunnlarna kommer att transportera avloppsvattnet genom självfall och utgöra magasin vid stora nedbördsmängder. I båda entreprenaderna ingår byggnads-, anläggnings- och installationsarbeten för de nya avloppstunnlarna.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45221200 Bauarbeiten für Tunnel, Schächte und Unterführungen
5. Los
Los: LOT-0001