2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af aftale om anskaffelse, implementering og vedligeholdelse af et Nyt Kørekortregister
Beschreibung: Som del af ressortoverdragelsen fra Justitsministeriet til Transportministeriet med virkning fra 1. oktober 2021 har Færdselsstyrelsen overtaget ansvaret for kørekortområdet, herunder det danske kørekortregister, fra Rigspolitiet. Færdselsstyrelsen bliver både systemejer og forretningsansvarlige. Dermed bliver det juridiske, tekniske og forretningsmæssige ansvar for kørekortregistret forankret hos én myndighed. Nærværende udbud omhandler anskaffelse og implementering af et nyt kørekortregister (NKR), herunder udvikling af microservices, udformning af datamodel, datavalidering, Dokumentation, Integrationer og snitflader, design af brugergrænseflade til Færdselsstyrelsen, migrering fra det eksisterende kørekortregister (CRK), test, Hypercare og uddannelse samt Applikationsdrift, support, vedligeholdelse og videreudvikling. NKR skal understøttes af åbne standarder til dataudveksling og være med til at skabe et solidt fundament og udgangspunkt for den videre digitalisering af kørekortområdet og realisering af initiativet om digitalisering af kørekortområdet i Den Fællesoffentlige Digitaliseringsstrategi 2022-2025. Formålet med NKR er i) registreringer, opbevaring, opslag, håndtering og udveksling af oplysninger vedrørende førerrettigheder i Danmark, ii) udstedelse af dokumentation for førerrettigheder i Danmark samt iii) understøttelse af relevante myndigheders opgaver på kørekortområdet, herved forstås oplysninger om førerrettigheder og kørekort, som er historiske, aktuelle, midlertidige, frakendte, inddragede og udløbne. De forretningsprocesser og den funktionalitet, der er gældende for NKR, er nærmere beskrevet i udbudsmaterialets Bilag 3. Kunden forventer, at der vil være 300 Brugere, som skal anvende Løsningen, heraf 10-20 Udvalgte Brugere med særlige rettigheder. Herudover forventes der ca. 2.000 Brugere, som anvender kørekortregistret gennem snitflader fra andre systemer. NKR skal etableres på Færdselsstyrelsens Digitale Platform (DDP), en containerorkestreringsplatform, som driftes af Statens IT. NKR skal herefter bestå af et antal microservices, der tilsammen realiserer Løsningens funktionalitet, og som overholder API-gateway microservicearkitekturen samt krav til standardiseret dokumentation, jf. ”Udviklingshåndbogen” og ”Servicehåndbogen”, jf. udbudsmaterialets Bilag 4. NKR er forretningskritisk for Færdselsstyrelsen, Politiet og Kommunernes Borgerservice, men ikke kritisk infrastruktur. NKR skal bygges som et autoritativt register og alle kilder, der er med til at sikre, at oplysninger om førerrettigheder er retvisende, skal være direkte integreret. Projektet indeholder udvikling af Integrationer og snitflader til følgende systemer: Active Directory (ADFS) hos Statens It (SIT), den fællesoffentlige Datafordeler udbudt af Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur, den Fælleskommunale adgangsstyring (FKA), herunder de kommunale fagsystemer (Biometric, Kube Data, Scandi System), Kørekort-appen, som udbydes af Digitaliseringsstyrelsen, kørekortproducentens system, MitId registreringsenhederne/ OCES-servicen, Politiets integrationsplatform (polip), kommunikationsnetværket RESPER (Réseau permis de conduire/Drivers License Network), Kriminalregistret og CPR-registret. NKR indeholder herudover optioner vedrørende i) Aflevering af data til Rigsarkivet ifm. lovgivning om aflevering af it-systemer, ii) Service til afhentning af store mængder af førerretter og kørekort samt iii) Kommunale brugeres adgang til Løsningens brugergrænseflade. Der vil være tale om én samlet Ibrugtagning af Løsningen. NKR forventes at være færdigudviklet og kunne ibrugtages med udgangen af 2026 eller senest 6 måneder herefter. Aftalen indeholder således en implementeringsperiode på op til 18-24 måneder samt efter Ibrugtagning en driftsperiode på 6 år med mulighed for forlængelse på 2 x 24 måneder.
Interne Kennung: FAERL.0005
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72240000 Systemanalyse und Programmierung, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste, 72253200 Systemunterstützung, 72254000 Softwaretests, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72300000 Datendienste, 72310000 Datenverarbeitung, 72400000 Internetdienste, 72416000 Anbieter von Anwendungen, 72510000 Mit der Datenverarbeitung verbundene Verwaltungsdienste, 72590000 Computer-Fachdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet indeholder følgende optioner: Option 1: Aflevering af data til Rigsarkivet ifm. lovgivning om aflevering af it-systemer, Option 2: Service til afhentning af store mængder af førerretter og kørekort samt Option 3: Kommunale brugeres adgang til Løsningens brugergrænseflade. Optionerne er nærmere beskrevet i udbudsmaterialets Bilag 3.A og Bilag 9. Optionerne prissættes i Bilag 9.A.