381242-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Rammeaftale for totalrådgivning til DAB-Lejerbo (landsdækkende)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale for totalrådgivning til DAB-Lejerbo (landsdækkende)
BeschreibungBegrænset udbud
Interne KennungRammeaftale for totalrådgivning til DAB-Lejerbo (landsdækkende)
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase. DAB-Lejerbo vil prækvalificere fem ansøgere til at deltage i tilbudsgivningen. DAB-Lejerbo yder ikke vederlag i forbindelse med deltagelse i udbudsprocessen.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungDAB-Lejerbo ønsker at indgå en rammeaftale for landsdækkende totalrådgivning. DAB’s eksisterende rammeaftale for totalrådgivning udløber ultimo november 2026, hvorefter DAB og de boligorganisationer og afdelinger, som administreres af DAB, er berettiget til at benytte denne rammeaftale. DAB-Lejerbo har p.t. en projektportefølje de næste fire år på nybyggeri og renoveringsprojekter på ca. 3,5 mia. DKK ekskl. moms i samlet entreprisesum. Formålet med en landsdækkende rammeaftale for totalrådgivning er, at: - DAB-Lejerbo nemt og hurtigt får leveret teknisk totalrådgivning og/eller skiverådgivning til både renoveringsprojekter og nybyggeri, - skabe et tæt, tillidsfuldt og frugtbart samarbejde, hvor potentielle konflikter løses via en åben og ærlig forventningsafstemning, - den tekniske rådgiver understøtter DAB-Lejerbos vision for bæredygtige kvalitetsboliger, - eventuel brandslukning på et projekt håndteres hurtigt, effektivt og serviceminded af totalrådgiveren, så trygheden hos bygherren reetableres uden unødigt ophold, - DAB-Lejerbo får leveret rådgivning i høj kvalitet i forbindelse med byggeriets planlægning, beboerdemokratiske processer, byggeudvalgsmøder, projektering og udførelse. Arbejdsopgaverne under rammeaftalen kan variere fra mindre og større renoveringsopgaver, til helhedsplaner og nybyggeri og vil tage udgangspunkt i Ydelsesbeskrivelse for Byggeri & Landskab 2018 og udbudsmaterialet i øvrigt. Arbejdsopgaverne omfatter desuden tids-, økonomi-, kvalitets- og risikostyring. DAB-Lejerbo har vurderet rammeaftalens værdi ud fra de enkelte boligorganisationers planlagte og forventede projekter de næste fire år. Rammeaftalen er ikke eksklusiv, men DAB-Lejerbo forventer, at boligorganisationerne vælger at lade de fleste projekter gennemføre via rammeaftalen.
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen indgås for en periode på 2 år med mulighed for forlængelse med 12 måneder to gange.