See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: SST04 - Tunnel og Konstruktioner
Beschreibung: Tunnelprojektet er del af sikringen af København, Frederiksberg, Gentofte og Gladsaxe mod oversvømmelser i forbindelse med skybrudshændelser. Skybrudstunnelen fungerer ved, at der ved høj vandstand i spildevandssystemet, som følge af nedbørshændelser i København, Gentofte, Gladsaxe og Frederiksberg, ledes vand fra spildevandssystemet direkte til tunnelen. I de tilfælde, hvor den tilledte vandmængde ikke overstiger tunnelens kapacitet, vil vandet blive opmagasineret i tunnelen. Når der igen er kapacitet i spildevandssystemet og på renseanlægget, vil det opmagasinerede vand, via tømmepumper i bunden af skakten ved FSK, blive pumpet til rensning på renseanlægget Lynetten, igennem en nyetableret tømmeledning. Hvis nedbørshændelsen overstiger tunnelens kapacitet, ledes vandet til Øresund via udløbsbygværket ved FSK (Fiskerihavnen/Skudehavnen). Det eksisterende regnvandsnet tilsluttes skybrudstunnelen via konstruktioner under terræn, de såkaldte tilslutningsbygværker. Der etableres et eller flere tilslutningsbygværk ved de fleste af skaktene. Ved Fiskerihavnen etableres et udløbsbygværk og en pumpestation samt en tilslutning til det eksisterende spildevandssystem ved strandvænget. Pumpestationen består af et underjordisk teknikanlæg med en mindre bygning over terræn. De 15 forskellige arbejdspladser er på tegninger og dokumenter oftest benævnt med 3-bogstavsforkortelser som vist i Tabel 1. i udbudsbetingelserne afsnit 1.1 Kontraktens omfang. Her er også nævnt tilslutningsarbejdspladserne KIA og MGA. Tunnelsektionerne FSK-KAS og KAS-RIA er sammenhængende og udføres som en tunnelstrækning fra FSK til RIA via KAS. Derudover foretages en tunnelering ved FSK skakten ud til Svanemøllen Bugt hvori dele af tømmeledningen føres; arbejder for etablering og tilslutning af tømmeledning udføres i separat entreprise SST37. Der skal overordnet udføres 13 skakte som skal forbindes med ca. 3,2 km segment tunnel og ca. 7 km pipejacking tunnel. Til skaktene skal der tilkobles tilslutningsbygværker og etableres afløbsledning. Yderligere oplysninger om arbejderne fremgår af udbudsmaterialet.
Interne Kennung: 24.02-06674
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til udbudsloven (LBK nr. 116 af 3. februar 2025 med eventuelle senere ændringer). Kontrakten, som er beskrevet overordnet i pkt. 1.1, udbydes som Udbud med forhandling, jf. udbudslovens § 61, stk. 1. Den udbudte kontrakt er en delaftale til Svanemøllen Skybrudstunnel projekt. Kontrakten kan ikke opdeles i flere delaftaler, da dette ikke vil være hensigtsmæssigt i forhold til udførelsen og snitflader i projektet, og da projektet i øvrigt er opdelt i en række særskilte delkontrakter ud fra markedsmæssige og økonomiske hensyn samt hensyn til udførelse og hensigtsmæssige tekniske grænseflader, jf. udbudslovens § 49, stk. 2. Ansøgere skal som en del af prækvalifikationsansøgningen udfylde og aflevere standardformularen ”Det fælles europæiske udbudsdokument” (”ESPD”). Ordregiver betaler ikke vederlag for ansøgnings- og tilbudsmaterialet og/eller deltagelse i udbudsprocessen. 10 Forhandlingsmøder Forhandlingerne sker i medfør af udbudsmaterialet. BYGHERREN forbeholder sig retten til at ændre processen inden for udbudslovens rammer 10.1 Proces ved forhandling. På baggrund af de indledende tilbud vil BYGHERREN gennemføre en evaluering af hvert tilbud, hvorefter BYGHERREN afholder et individuelt forhandlingsmøde med hver tilbudsgiver. Forhandlingsmøderne er ikke begrænset til at finde sted fysisk, men forventes som udgangspunkt at finde sted hos HOFOR Spildevand København A/S, Ørestads Boulevard 35, 2300 København S. Forud for en forhandling, sender BYGHERREN en invitation til tilbudsgiveren. Indbydelsen vil indeholde dato, tidspunkt, program og dagsorden for mødet. Tilbudsgiver opfordres til at deltage i forhandlingsmøderne med eksperter og nøglepersoner med den fornødne ekspertise. Antal deltagere i forhandlingsmøderne skal dog begrænses til max. 5 personer. Afholdes en forhandling, gives tilbagemelding på tilbuddet og der kan stilles afklarende spørgsmål. Dialogen har til formål at sikre, at tilbudsgivernes tilbud bedst muligt opfylder BYGHERRENs behov, understøtter en effektiv og god konkurrence om opgaven samt hindrer misforståelser og fejl i forbindelse med udbudsprocessen. BYGHERREN er ikke forpligtet til at oplyse alle observationer eller påpege alle uklarheder mv. i et tilbud. En forhandlingsrunde kan bestå af flere møder, fx separate møder relateret til bæredygtighed, teknisk løsning eller kommercielle vilkår. BYGHERREN er forpligtet til at sikre, at tilbudsgiverne behandles ens – både forud for og under – forhandlingerne. BYGHERREN vil derfor offentliggøre oplysninger givet fra BYGHERREN under enhver af forhandlingerne, og som vurderes at være relevante for alle tilbudsgivere. Desuden vil potentielle supplerende oplysninger eller ændringer foretaget som resultat af forhandlingerne også blive offentliggjort. Enhver sådan information vil blive offentliggjort på EU-Supply. Ingen fortrolige oplysninger fra tilbudsgiverne modtaget under forhandlingerne (eller i afgivne tilbud) videregives til de øvrige tilbudsgivere, ligesom en deltager ikke vil modtage fortrolige oplysninger fra de øvrige tilbudsgiveres forhandlingsmøder. Tilbudsgiver modtager referatet fra forhandlingsmøde(r). 10.2 Antal forhandlingsrunder BYGHERREN vil ikke tildele kontrakten på baggrund af evaluering af det indledende tilbud men afholde minimum én forhandlingsrunde, hvor de prækvalificerede tilbudsgivere inviteres til individuel forhandling efter evalueringen af det indledende tilbud. Undervejs i processen vil BYGHERREN tage stilling til det præcise antal forhandlingsrunder samt møder inden for en forhandlingsrunde. BYGHERREN vil informere tilbudsgiverne om, hvorvidt de opfordres til at afgive reviderede eller endelige tilbud. På baggrund af den 1. forhandlingsrunde vil hver tilbudsgiver, som har deltaget i forhandlingsrunden, få lejlighed til at afgive et revideret tilbud (2. tilbud). På baggrund af 2. tilbud vil BYGHERREN gennemføre en ny evaluering. Såfremt BYGHERREN vurderer, at kvaliteten af 2. tilbud er tilfredsstillende, vil BYGHERREN herefter tildele kontrakten. Hvis BYGHERREN imidlertid anser det for nødvendigt, vil der blive gennemført en 2. forhandlingsrunde. BYGHERREN vil eventuelt foretage shortlisting inden gennemførelsen af 2. forhandlingsrunde (pkt. 10.4). På baggrund af 2. forhandlingsrunde vil tilbudsgivere, evt. udelukkende med shortlistede tilbudsgivere (pkt. 10.4), få lejlighed til at afgive et revideret (3. tilbud). Hvis BYGHERREN vurderer, at kvaliteten af 3. tilbud er tilfredsstillende, vil BYGHERREN herefter tildele kontrakten. BYGHERREN forbeholder sig retten til at afholde yderligere forhandlingsrunder, hvis dette viser sig nødvendigt eller formålstjenligt. Processen ovenfor og i pkt. 10.1 vil da gentages. 10.3 Forberedelse til og temaer ved forhandlingsmøde Som forberedelse til forhandlingsmøderne kan BYGHERREN anmode tilbudsgiver om at indsende (uploade i EU-Supply) dokumenter forud for møderne. BYGHERREN forbeholder sig således ret til at anmode om yderligere dokumentation i indkaldelsen til forhandlingsmødet. 10.4 Shortlisting BYGHERREN forbeholder sig ret til at reducere antallet af tilbudsgivere inden en eventuel forhandlingsrunde. Udvælgelse vil ske på baggrund af tildelingskriterierne i pkt. 11. Eventuel shortlisting vil i alle tilfælde først ske, når første forhandlingsrunde er gennemført, og tilbudsgiverne har afgivet første reviderede tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45221000 Bauarbeiten für Brücken, Tunnel, Schächte und Unterführungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45221200 Bauarbeiten für Tunnel, Schächte und Unterführungen, 45221230 Schächte, 45221240 Bauarbeiten für Tunnel, 45221246 Bau von Unterwassertunnels, 45221247 Tunnelbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ingen optioner