2. Verfahren
Verfahren
Titel: Renovering af Gadehavegård
Beschreibung: Nærværende udbud omfatter nedrivning og renovering af boligblokke, der er beliggende i den almene boligafdeling Gadehavegård i Høje-Taastrup. Opgaven udbydes af Boligselskabet DFB v/ Domea.dk s.m.b.a. (herefter ”Bygherre”). Gadehavegård er et tidstypisk montagebyggeri bestående af i alt 19 boligblokke, hvoraf tre (3) blokke nedrives og 14 boligblokke skal gennemgå en større renovering. De resterende to (2) blokke sælges og indgår ikke i renoverings- og nedrivningsprojektet. Arbejderne forventes udført medio 2027-2032 over tre (3) etaper. Renoveringen omfatter nedrivning af hele blokke, delvis nedrivning af blokke, totaludskiftning af facader, sokkelisolering, nye altaner, udskiftning af tagbelægning herunder tilpasning af eksisterende tagkonstruktion, ny tagkonstruktion hvor den øverste etage nedrives, nye badeværelser, tilgængelighedsboliger, sammenlægningsboliger, delvis udskiftning af tekniske installationer, etablering af mekanisk balanceret ventilation, injeksering af revner i betonvægge i kældre, nyt fritliggende vaskeri, overdækket parkering, skur, private haver, nye bolignære fællesarealer, nye parkeringspladser, belysning på bolignære fællesarealer og p-arealer, nye nedgravede affaldsstationer. Som led i renoveringsarbejdernes gennemførelse skal der ske en genhusning af boligafdelingens eksisterende beboere. Opgaven udbydes i hovedentreprise med tidlig inddragelse, hvor hovedentreprenøren skal indgå i et tæt samarbejde med Bygherre og dennes rådgivere. Hovedentreprenøren skal bidrage med viden om bygbarhed, kalkulationer, tidsplanlægning og logistik. Samarbejdet fokuserer på optimering af projektomfang, løsninger og udførelsesmetoder med målet om at sikre et entydigt, afstemt og optimeret grundlag for projektets udførelse. Tidlig involvering forstås i nærværende projekt i overensstemmelse med AB 18 og Appendix Projektoptimering. Opgaven har et estimeret budget på 685 mio. kr. ekskl. moms, eksklusiv variable ydelser (løse enhedspriser) og eksklusiv optioner. Det udbudte arbejde er detaljeret beskrevet i det øvrige udbudsmateriale.
Vorherige Bekanntmachung: 278060-2025
Interne Kennung: DFB9343
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens §§ 61-66. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt en (ii) en forhandlings- og tilbudsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene og som opfylder Bygherres mindstekrav til egnethed, ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende forhandlings- og tilbudsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et indledende tilbud på den udbudte opgave. På baggrund af de indledende tilbud vil alle tilbudsgivere blive inviteret til at deltage i et forhandlingsforløb, hvorefter tilbudsgiverne vil blive opfordret til at afgive et revideret og endeligt tilbud. Bygherre forventer at afholde individuelle forhandlingsmøder med tilbudsgiverne efter tilbudsfristens udløb. Bygherre forbeholder sig dog retten til at tildele kontrakten på baggrund af de indledende tilbud, og det er således ikke givet, at tilbudsgiverne vil få mulighed for at afgive yderligere tilbud. Såfremt Bygherre træffer tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud, kan Bygherre alene tildele kontrakten til en tilbudsgiver, som har afgivet et konditionsmæssigt tilbud. Efter tilbudsfristens udløb giver Bygherre hurtigst muligt tilbudsgiverne besked om, hvorvidt forhandlingsmøderne gennemføres og i givet fald hvornår. Bygherre forventer, at eventuelle forhandlingsmøder vil blive afholdt i overensstemmelse med udbudstidsplanen, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 3. Der kan – hvis der indledes forhandlinger – forhandles om alle aspekter af udbudsgrundlaget, herunder kontraktudkastet og de tekniske betingelser i øvrigt. Bygherre er således ikke på forhånd afskåret fra at ændre på udbudsmaterialet, idet Bygherre dog ikke inden for de udbudsretlige rammer kan ændre på udbuddets grundlæggende elementer. For god ordens skyld bemærkes det, at Bygherre er berettiget til at forhandle om alle tilbud, bortset fra de endelige tilbud. Bygherre er således berettiget til at indlede forhandlinger med tilbudsgivere, der har afgivet tilbud indeholdende forbehold, herunder forbehold over for grundlæggende elementer i udbudsmaterialet. Såfremt Bygherre beslutter at afholde forhandlingsmøder, vil tilbudsgiverne modtage en dagsorden og andre praktiske oplysninger forud for mødet. Forhandlingsmøderne vil i givet fald blive afholdt parallelt med hver enkelt tilbudsgiver. På baggrund af forhandlingsmøderne vil Bygherre vurdere, om der skal ske ændringer i udbudsmaterialet, og om tilbudsgiverne skal afgive endnu et tilbud. Hvis Bygherre ønsker at ændre i udbudsmaterialet efter forhandlingsmøderne, vil sådanne ændringer blive meddelt samtlige tilbudsgivere. Samtidig hermed vil Bygherre fastsætte en endelig frist for tilbudsgivernes afgivelse af reviderede tilbud. Bygherre forbeholder sig at gennemføre flere forhandlingsrunder, hvis dette viser sig nødvendigt eller formålstjenligt. Endvidere forbeholder Bygherre sig retten til at forhandle skriftligt med tilbudsgiverne, hvilket vil sige uden afholdelse af fysiske forhandlingsmøder.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45110000 Abbruch von Gebäuden sowie allgemeine Abbruch- und Erdbewegungsarbeiten, 45211000 Bauarbeiten für Mehrfamilienhäuser und Einfamilienhäuser, 45223300 Bau von Parkplätzen, 45236000 Oberbauarbeiten, 45261000 Errichtung von Dachstühlen sowie Dachdeckarbeiten und zugehörige Arbeiten, 45262000 Spezialbauarbeiten, außer Dachbauten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45400000 Baufertigstellung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til beskrivelsen i udbudsbekendtgørelsens afsnit 2.1 Procedure.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet indeholder ingen særlige optioner. I forbindelse med tilbudsafgivelsen skal prissættes tillægs-/fravalgspriser og variable ydelser i et begrænset omfang, jf. tilbudslisten.