382898-2026 - Wettbewerb
Schweden – Maschinen, Material und Zubehör für Büro und Computer, außer Möbeln und Softwarepaketen – Datacenter och nätverk - Hårdvara och Licenser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Datacenter och nätverk - Hårdvara och Licenser
Beschreibung: Upphandlingen är indelad i fem delar. Anbudsgivare kan själva bestämma om de vill besvara en eller flera delar.
Interne Kennung: 115-2187-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30000000 Maschinen, Material und Zubehör für Büro und Computer, außer Möbeln und Softwarepaketen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48820000 Server
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Generell del
Beschreibung: Datacenter och nätverk - Hårdvara och Licenser
Interne Kennung: 1767225-0
Haupteinstufung (cpv): 48820000 Server
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30200000 Computeranlagen und Zubehör, 32581000 Ausrüstung für Datenübertragung, 72300000 Datendienste
Los: LOT-0002
Titel: Del 1 - Hårdvara, datacenter
Beschreibung: Det primära syftet med denna del av upphandlingen är ett avtal med succesiva leveranser av hårdvara, licenser och tjänster för datacenterlösningar.
Interne Kennung: 1767228-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 22456000 Passierscheine, 30200000 Computeranlagen und Zubehör, 30230000 Computerbezogene Geräte, 30237000 Teile und Zubehör für Computer, 30237200 Computerzubehör
Los: LOT-0003
Titel: Del 2 - Hårdvara, nätverk
Beschreibung: Syftet med upphandlingen är successiva leveranser av hårdvara, tillbehör, programvara, support för nätverk samt licenser. Även leveranser av produkter för Unified Communication kan bli aktuellt. Länsstyrelsen avser att bevara nuvarande driftmiljö som ett sammanhållet system och inte ersätta den befintliga miljön vilket kräver att i anbudet angivna produkter är helt kompatibla med Länsstyrelsens infrastruktur och dess manageringsplattform och övervakningssystem. Det initiala behovet är att komplettera befintlig utrustning för att uppnå bästa förhållande mellan produkt och ekonomi. Eventuella byten av produktfamiljer under avtalsperioden kommer att ske successivt. Produkterna får inte påverka Länsstyrelsens produktionsmiljö, leveransen till slutanvändare eller garantier. Erbjudna produkter ska kunna installeras i befintlig miljö utan några som helst modifieringar eller nedsättande av funktionalitet i miljön utan några som helst ytterligare investeringar. Erbjudna produkter får inte heller påverka garanti och support från tillverkaren, det får heller inte påverka befintlig installerad hårdvara.
Interne Kennung: 1827381-2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 22456000 Passierscheine, 30230000 Computerbezogene Geräte, 30237000 Teile und Zubehör für Computer, 72300000 Datendienste
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 115-2187-2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48820000 Servrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1767225-0
Huvudklassificering (cpv): 48820000 Servrar
Ytterligare klassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 72300000 Datatjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del 1 - Hårdvara, datacenter
Intern identifierare: 1767228-1
Ytterligare klassificering (cpv): 22456000 Licenser, 30200000 Datorer och datamateriel, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237200 Datortillbehör
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del 2 - Hårdvara, nätverk
Intern identifierare: 1827381-2
Ytterligare klassificering (cpv): 22456000 Licenser, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 72300000 Datatjänster