See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af brandslukningsrobot til Nordjyllands Beredskab
Beschreibung: Nærværende profylaksebekendtgørelse har til hensigt at oplyse om forudgående tildeling af kontrakt vedrørende Nordjyllands Beredskabs (Ordregiver) indkøb af en brandslukningsrobot i overensstemmelse med udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2, om direkte tildeling på grund af manglende konkurrence af tekniske årsager. Ordregiver har forud for tildelingen afsøgt markedet for mulige løsninger, der kan dække Ordregivers behov. I den forbindelse har Ordregiver bl.a. stillet væsentlige krav til: • Indbygget pumpe (behov for at kunne anvende vand direkte fra forsyning til brandslukning fra brandhane, Højkapacitetspumper mv. med lavt tryk (ca. 2 bar)) • Mulighed for kørsel i meget røgfyldt lokale • Robotten skal kunne nødbetjenes • Skal kunne suge lodret ned i en skakt • Fremtidig tilkøb af højkapacitetspumpe. Gennem denne markedsafklaring lykkedes det alene at finde ét produkt, der opfylder ovennævnte krav. Markedsafklaringen har således ført til det resultat, at der alene findes én potentiel tilbudsgiver.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35111000 Brandbekämpfungsausrüstung
5. Los
Los: LOT-0001