2. Verfahren
Verfahren
Titel: Etablering af varmepumpe på Hjørring Renseanlæg
Beschreibung: Hjørring Varmeforsyning, skal etablere et nyt varmepumpesystem på Hjørring Renseanlæg, som udnytter varmen fra spildevandet til fjernvarmeproduktion. Varmepumpesystemet skal være dimensioneret til 7MW 0,2/+0,5. Varmepumperne skal kunne køle spildevandet ned til 2°C og styres efter bedst mulige COP. Denne entreprise omhandler også opførelse af en ny bygning, hvori varmepumpeanlægget og tilhørende komponenter skal placeres). Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Under henvisning til Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65 kan det oplyses, at kontrakten i dette udbud ikke opdeles i (yderligere) delkontrakter, da ordregiver har vurderet, at den henset til opgavens karakteristika, samt de økonomiske, ansvars og udførelsesmæssige forhold løses mest hensigtsmæssigt i en entreprise. Der ydes ikke vederlag for deltagelsen i dette udbud. Aftaleindgåelse er betinget af at bestyrelsen for Hjørring Varmeforsyning godkender projektet.
Vorherige Bekanntmachung: 791699-2025
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud i overensstemmelse med bekendtgørelse nr. 1078 af 29.06.2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand og energiforsyning, transport samt posttjenester og EuropaParlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17/EF (forsyningsvirksomhedsdirektivet) artikel 47. Udbuddet er opdelt i følgende faser: Prækvalifikationsfase, forhandlings- og tilbudsfase samt tildeling. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det første indledende forhandlingstilbud, tilbudsgiverne kan således ikke påregne, at der bliver nogen forhandlingsrunder. Tilbudsgiverne bør således være opmærksomme på, at det indlendende tilbud er fuldstændigt, konkurrencedygtigt og konditionsmæssigt. Tilsvarende gælder, hvis ordregivers forhandlingsforløb ændres til også at omfatte (et eller flere) reviderede tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45251200 Bau von Heizzentralen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45251250 Bau von Fernheizzentralen, 45232142 Bau von Wärmeübertragungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Hjørring Varmeforsyning, skal etablere et nyt varmepumpesystem på Hjørring Renseanlæg, som udnytter varmen fra spildevandet til fjernvarmeproduktion. Varmepumpesystemet skal være dimensioneret til 7 MW 0,2/+0,5. Varmepumperne skal kunne køle spildevandet ned til 2°C og styres efter bedst mulige COP. Denne entreprise omhandler også opførelse af en ny bygning, hvori varmepumpeanlægget og tilhørende komponenter skal placeres). Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Under henvisning til Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65 kan det oplyses, at kontrakten i dette udbud ikke opdeles i (yderligere) delkontrakter, da ordregiver har vurderet, at den henset til opgavens karakteristika, samt de økonomiske, ansvars og udførelsesmæssige forhold løses mest hensigtsmæssigt i en entreprise. Der ydes ikke vederlag for deltagelsen i dette udbud. Aftaleindgåelse er betinget af at bestyrelsen for Hjørring Varmeforsyning godkender projektet.