See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Høring om kravspecifikation for teknisk og biologisk forundersøgelse forud for udbud af rådgivningsydelse til Kolindsund
Beschreibung: Kolindsund er et 2.500 ha stort inddæmmet areal midt på Djursland. Arealet strækker sig over en 17 km lang dal mellem Kolind i vest og Grenaa i øst, og området fordeler sig på tværs af Syddjurs og Norddjurs kommuner. Undersøgelsesområdet for forundersøgelsen er ca. 3.600 ha. Kolindsund var oprindelig et stenalderhav, som senere blev en lukket ferskvandssø. Frem til år 1872 var Kolindsund Danmarks største indsø. Udbuddet omfatter en forundersøgelse om genskabelse af Kolindsund. Der efterspørges teknisk og biologisk rådgivning og bistand. Det er politisk besluttet, at Naturstyrelsen – med finansiering fra Novo Nordisk Fonden, Nordea-fonden og Den Danske Naturfond – skal udarbejde en forundersøgelse, der undersøger muligheden for at genskabe Kolindsund som et sammenhængende naturområde. Forundersøgelsen skal tilvejebringe et solidt og fagligt funderet beslutningsgrundlag for en politisk stillingtagen til en mulig genetablering af Kolindsund og skal belyse de berørte lodsejeres holdning til et sådant projekt. Forundersøgelsen skal gennemføres med fokus på høj faglighed, tværfaglighed og inddragelse af relevante interessenter og lodsejere, så forskellige perspektiver og interesser sammen bidrager til at kvalificere det videre arbejde med de fremtidige udviklingsmuligheder for Kolindsund. Undersøgelserne skal bl.a. afdække mulighederne for forbedret biodiversitet, reduktion af næringsstofudledning til Kattegat, reduktion af klimagasser samt synergier med klimatilpasning i Grenå og opland. Opgaven omfatter også en ejendomsmæssig forundersøgelse.
Interne Kennung: 26/01475
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung