384044-2026 - Wettbewerb
Finnland – Luftqualitätsmanagement – Sisäilman olosuhdeseurantajärjestelmä ja olosuhdeseurantapalvelu
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sisäilman olosuhdeseurantajärjestelmä ja olosuhdeseurantapalvelu
Beschreibung: Hankinnan tavoitteena on toteuttaa OSAOn oppilaitoskiinteistöihin reaaliaikainen sisäilman olosuhteiden seurantajärjestelmä sekä siihen liittyvä asiantuntijapalvelu. Sopimus sisältää olosuhdetiedon pilvipalvelun (SaaS), asiantuntija-analyysin ja mahdollisuuden hankkia IoT‑pohjaiset sisäilmaolosuhteiden mittalaitteita. Hankinta on jaettu kahteen osa-alueeseen: - osa-alue 1. Sisäilman olosuhdeseurantajärjestelmä ja olosuhdeseurantapalvelu - osa-alue 2. Mittalaitteet Molempiin osa-alueisiin valitaan yksi (1) toimittaja. Sisäilmaolosuhteiden seurantajärjestelmä otetaan ensi vaiheessa käyttöön Kontinkankaan toimipisteessä, mutta seurantajärjestelmän käyttöä voidaan myöhemmin laajentaa muihin toimipisteisiin. OSAOlla on olemassa olevia mittalaitteita Kontinkankaan toimipisteessä, mutta mikäli sisäilmaolosuhteiden seurantaa laajennetaan muihin toimipisteisiin, voidaan mittalaitteita hankkia lisää tämän sopimuksen piiristä. Hankittavia palveluja tullaan käyttämään OSAOn toimipisteissä. OSAO ei sitoudu ennalta määriteltyihin hankintamääriin, ja yksittäisten toimitusten volyymit voivat vaihdella toimipisteiden kulloistenkin tarpeiden mukaan. Tarjoajan tulee tarjousta tehdessään huomioida se, että tilaaja ei sitoudu ostamaan järjestelmää eikä palvelua kaikkiin kiinteistöihin (kohteisiin) ja että mittalaitteita hankitaan vain tarvittaessa.
Interne Kennung: D/85/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjous ja pyydetyt todistukset ja liitteet tulee toimittaa suomen kielellä, tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa voittajan soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi tarjouskilpailun tuloksia hyödyntää, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan missä tahansa vaiheessa. Hankintayksikkö pidättää oikeuden olla hyväksymättä mitään annetuista tarjouksista perustellusta syystä/syistä. Määrärahan riittämättömyys voi olla hankintamenettelyn keskeyttämisen tai neuvottelumenettelyyn siirtymisen peruste.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90731100 Luftqualitätsmanagement
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38300000 Messinstrumente
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Sisäilman olosuhdeseurantajärjestelmä ja olosuhdeseurantapalvelu. Ilmoita hinta alv 0 %.
Beschreibung: Hankinnan tavoitteena on toteuttaa OSAOn oppilaitoskiinteistöihin reaaliaikainen sisäilman olosuhteiden seurantajärjestelmä sekä siihen liittyvä asiantuntijapalvelu.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Mittalaitteet. Ilmoita hinta alv 0 %.
Beschreibung: IoT‑pohjaisten sisäilmaolosuhteiden mittalaitteiden hankinta.
Interne Kennung: 2-1
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38300000 Messinstrumente