384638-2026 - Wettbewerb
Schweden – Dienstleistungen im Bauwesen – Ramavtal Byggservice
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal Byggservice
Beschreibung: Ramavtalet omfattar i huvudsak byggservicearbeten inom fackområden som t.ex. snickeri, mur- och putsarbeten, plattsättning mm och avser händelsestyrda och hastigt uppkomna arbeten. Ramavtalet kan även omfatta arbeten eller projekt där Beställaren bedömer att arbetet har en kort planeringshorisont och att verksamhetskritiska skäl eller andra objektiva omständigheter med stor kundnytta motiverar avrop. Ramavtalet tillämpas även för skadearbeten, såsom tex; brand- och vattenskador.
Interne Kennung: Unr 1/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Byggservice
Intern identifierare: Unr 1/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000