385110-2026 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten für Kraftwerke, Bergbau- und Produktionsanlagen und für Gebäude der Öl- und Gasindustrie – Etablering af transmissionsledning - Hjørring Varmeforsyning
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEtablering af transmissionsledning - Hjørring Varmeforsyning
BeschreibungHjørring Varmeforsyning skal etablere et nyt varmepumpesystem på Hjørring Renseanlæg, som udnytter var-men fra spildevandet til fjernvarmeproduktion. Denne jord- og smedentreprise omfatter anlægsarbejde og etablering af transmissionsledningen, der forbinder spildevandsvarmepumpen ved Hjørring Renseanlæg med varmecentralen på Vandværksvej i Hjørring. Arbejdet indebærer koordinering med de øvrige entrepriser, speci-elt i forhold til indføring og placering af transmissionsledningen i den nye varmepumpebygning på rensean-lægget. Denne jord- og smedentreprise er således en central del af det samlede projekt, og de nærmere krav og speci-fikationer for denne entreprise fremgår detaljeret af dette udbudsmateriale. Aftaleindgåelse er betinget af, at bestyrelsen for Hjørring Varmeforsyning godkender projektet. Det er en forudsætning for igangsættelse af arbejdet med transmissionsledningen at Hjørring Varmeforsyning har indgået aftaler med de berørte lodsejere forinden arbejdet med etablering af transmissionsledningen kan igangsættes. Såfremt det trækker ud med indgåelse af lodsejeraftalerne kan det derfor blive nødvendigt at forskyde tidsplanen for etablering af transmissionsledningen. Under henvisning til Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65 kan det oplyses, at kontrakten i dette udbud ikke opdeles i (yderligere) delkontrakter, da ordregiver har vurderet, at den henset til opgavens karakteristika, samt de økonomiske, ansvars- og udførelsesmæssige forhold løses mest hensigtsmæssigt i en entreprise. Der ydes ikke vederlag for deltagelsen i dette udbud.
Vorherige Bekanntmachung143938-2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentlig udbud i overensstemmelse med bekendtgørelse nr. 1078 af 29.06.2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om frem-gangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17/EF (forsyningsvirksomhedsdirektivet (FVD)) artikel 47.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45250000 Bauarbeiten für Kraftwerke, Bergbau- und Produktionsanlagen und für Gebäude der Öl- und Gasindustrie
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45251200 Bau von Heizzentralen
5. Los
LosLOT-0001
TitelEtablering af transmissionsledning - Hjørring Varmeværk