385814-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Betrieb von Kantinen – UC SYD og SDU Kantineudbud
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUC SYD og SDU Kantineudbud
BeschreibungNærværende udbud er udbudt i henhold til Udbudsloven, lov nr. 1564 af 15. december 2015. Udbudsforretningen gennemføres som offentligt udbud med forhandling under light-regimet i lovens afsnit III om indkøb af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien. Følgende Udbudsbetingelser indeholder en opsummering af udbuddets genstand herunder retningslinjerne for afgivelse af tilbud, eventuel forhandling, kommunikation mellem Tilbudsgiver og UC SYD samt oplysninger om udbuddet i øvrigt.Udbuddet omfatter drift af kantiner og øvrige udsalgssteder på følgende adresse:Esbjerg: Degnevej 16, 6705 Esbjerg Ø (SDU)Kolding: Universitetsparken 2, 6000 Kolding (SDU)Haderslev: Lembckesvej 3-7, 6100 HaderslevAabenraa: Campus Allé 20, 6200 AabenraaSamt andre services efter aftale, herunder mødeforplejning, afholdelse af arrangementer samt øvrigt salg.Varighed og aftaletypeDer vil blive indgået én driftsaftale gældende for alle lokationer. Kontrakten løber i 6 år med mulighed for forlængelse i 2 x 12 måneder.Aftalen træder i kraft 1. december 2025.ØkonomiUC SYD og SDU betaler tilskud til driften pr. lokation. Tilskuddet må samlet set ikke overstige 2.700.000 kr. ekskl. moms.
Interne Kennung258662518
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensMindstekrav til teknisk formåen:Det er et mindstekrav, at ansøger har mindst en reference, som illustrerer erfaring med kantinedrift på en uddannelsesinstitution.Mindstekrav til økonomisk formåen:Revisorattesterede nøgletal (nettoomsætning, resultat før skat, aktiver, egenkapital og soliditetsgrad) for de seneste 3 afsluttede regnskabsår. Dokumentation kan enten fremlægges ved årsrapporter eller ved en revisorerklæring. Hvis virksomheden ikke har 3 afsluttede årsregnskaber, da der er startet på et senere tidspunkt, vedlægges oplysninger for de seneste regnskabsår.Det er et mindstekrav, at tilbudsgivers egenkapital gennemsnitlig i de seneste 3 regnskabsår er positiv.TildelingskriteriumTildelingskriteriet er ”det bedste forhold mellem pris og kvalitet”.Tildeling af Kontrakten sker på baggrund af nedenstående fire vægtede underkriterier:GASTRONOMI OG KONCEPTER 30 %, PRIS 30 %, ORGANISERING OG PERSONALE 20 %, BÆREDYGTIGHED 20 %Tidsplan11.august kl. 16.00TilbudsfristUge 35Tilbudspræsentation og forhandling udvalgte tilbudsgivereUge 37Tilbudsfrist – endelige tilbudUge 41Tildeling10 dageStand-still periodeUge 43Kontraktmøde1.december 2025Opstart ny aftale
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55512000 Betrieb von Kantinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55510000 Dienstleistungen von Kantinen
5. Los
LosLOT-0000