2. Verfahren
Verfahren
Titel: Teknisk rådgivning i forbindelse med separatkloakering i Vissenbjerg, Bred og Skalbjerg
Beschreibung: Assens Spildevand A/S (herefter ”Bygherre”) har jf. Assens Kommunes Spildevandsplan 2018-2027 en strategi om at centralisere spildevandsrensningen i ét større renseanlæg i Assens. I den forbindelse skal der bl.a. gennemføres separatkloakering af ca. 750 ejendomme i byerne Vissenbjerg, Bred og Skalbjerg (”Projektet”). Byerne har i dag udfordringer med oversvømmelser fra både kraftig regn og i nogle områder højtstående grundvand, og serviceniveauet for regnvand på terræn kan generelt ikke overholdes. I de dele af byerne, der i dag er fælleskloakeret, skal der etableres et robust separatkloakeret afløbssystem, der både kan håndtere regn- og spildevand. Derudover forventes det, at der skal håndteres terrænnært grundvand i flere områder. Løsning til håndtering af terrænnært grundvand skal etableres samtidigt med etableringen af kloaksystemet. Formålet med Projektet er at etablere et robust og fremtidssikret afløbssystem i Vissenbjerg, Bred og Skalbjerg gennem: Separering af fællessystemerne. Forbedret håndtering af regnvand i overensstemmelse med serviceniveauet, herunder udvidelse af 2 eksisterende regnvandsbassiner og etablering af 21 nye bassiner (10 våde, 8 tørre og 3 rørbassiner/underjordiske magasiner). Håndtering af terrænnært grundvand, hvor det i udpegede områder kan konstateres at være samfundsøkonomisk hensigtsmæssigt. Forberedelse af spildevandssystemet til, at det senere kan pumpes videre til Assens Centrale Renseanlæg. Den udbudte kontrakt omfatter teknisk rådgiverbistand i forbindelse med realiseringen af Projektet. Rådgivers bistand forventes primært at omfatte følgende: Udarbejdelse af dispositionsforslag. Udarbejdelse af hovedprojekt og entrepriseudbud Byggeledelse, sikkerhedskoordinering, tilsyn og afslutning. Bygherre har ikke opdelt den udbudte kontrakt i delkontrakter, idet Bygherre vurderer, at en sådan opdeling vil medføre en række uhensigtsmæssige tekniske, juridiske og praktiske grænseflader med deraf følgende risiko for forøgede transaktionsomkostninger og risikoeksponering for Bygherre.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens afsnit II. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder følgende aktiviteter: 1. Alle virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen afgive tilbud. 2. Bygherre vurderer indledningsvist, om tilbuddene er afgivet af tilbudsgivere, som opfylder egnethedskravene. 3. Derefter evaluerer Bygherre tilbuddene fra de tilbudsgivere, som er egnede. 4. Bygherre tildeler rådgiveraftalen til den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, som afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten, 71312000 Beratung im Hochbau, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71520000 Bauaufsicht
5. Los
Los: LOT-0000