386648-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Grundstückspflege – Udbud af pleje af grønne områder og vintervedligehold (Ansøgningsfase)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af pleje af grønne områder og vintervedligehold (Ansøgningsfase)
BeschreibungDette udbud vedrører pleje af grønne områder og vintervedligehold på 11 lokationer; de 3 renseanlæg Lynetten, Avedøre og Damhusåen og dertil 9 mindre lokationer.Lokationer: Renseanlæg Lynetten, Refshalevej 250, 1432 København KRenseanlæg Damhusåen, Parkstien 10, 2450 København SVRenseanlæg Avedøre, Kanalholmen 28, 2650 HvidovrePumpestation 01, Ejby Industrivej 22, 2600 GlostrupPumpestation 02, Lundbækvej 7, 2665 VallensbækRegnvandsbassin 02, Gammel Køge Landevej 691, 2660 BrøndbyRegnvandsbassin 03, Brøndbyvester Boulevard 100, 2660 BrøndbyRegnvandsbassin 04, Mølleholmen, 2630 TåstrupRegnvandsbassin 05, Roskildevej 303, 2630 TåstrupRegnvandsbassin 06, Kirkebjerg Parkvej 5, 2605 BrøndbyRB 02-Kontraklap, Afkørsel 22, Amagermotorvejen/Stamholmen, 2650 HvidovreOpgaven omfatter arealpleje i form af græsslåning, hækkeklipning, buskrydning mm. på en række renseanlæg, pumpestationer, bassiner og lignende hos Ordregiver. Derudover omfatter opgaven vintertjeneste i form af snerydning og glatførebekæmpelse.Leverandørerne bedes sætte sig grundigt ind i det samlede udbudsmateriale, herunder især kravspecifikationen (Bilag 4) samt tidsplanen i Udbudsbetingelserne.
Interne Kennung256386640
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud, jf. udbudslovens § 58 (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer).Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter.Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen ansøge om prækvalifikation ("åben runde").På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificeres fem (5) virksomheder.Alene prækvalificerede virksomheder kan afgive tilbud ("lukket runde").Efter tilbudsfristens udløb tildeler Ordregiver kontrakten til den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud.Opgaven er ikke opdelt i delaftaler.Ordregiver har undladt at opdele opgaven i delaftaler, grundet opgavens begrænsede økonomiske og volumenmæssige omfang. Ordregiver ser desuden flere positive synergimæssige og styringsmæssige effekter ved, at det er en leverandøren, der håndterer den samlede opgave for Ordregiver, hvorfor det er optimalt, at opgaven udbydes som én samlet opgave.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77314000 Grundstückspflege
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau, 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen, 77312000 Unkrautjäten, 77340000 Baum- und Heckenschnitt, 90610000 Straßenreinigung und Straßenkehrdienste, 90620000 Schneeräumung, 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
LosLOT-0000