See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hammastekniset työt Kymenlaakson hyvinvointialue - protetiikka ja purentakiskot
Beschreibung: Kymenlaakson hyvinvointialue pyytää tarjouksia hammasteknisistä töistä protetiikan ja purentakiskojen osalta. Hammasproteettiset työt (kruunut, sillat, proteesit) tulevat käyttöön pääsääntöisesti yli 18-vuotiaille asiakkaille. Hankinnassa on erillisenä osa-alueena Sopimuserikoishammasteknikon työ, maantieteellisiin osa-alueisiin jaettuna. Tarjoaja voi jättää tarjouksensa yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Hankintapäätös tehdään osa-aluekohtaisesti. Jokaiseen osa-alueeseen muodostuu oma etusijajärjestys. Hankinta on jaettu kuuteen osa-alueeseen seuraavasti: Osa-alue 1 Pohjoinen Kymenlaakso (Kouvola) - Protetiikka ja purentakiskot Osa-alue 2 Eteläinen Kymenlaakso (Kotka ja Pyhtää) Protetiikka ja purentakiskot Osa-alue 3 Kaakonkulma (Hamina, Virolahti ja Miehikkälä) Protetiikka ja purentakiskot Osa-alue 4 Pohjoinen Kymenlaakso (Kouvola) - Sopimuserikoishammasteknikko Osa-alue 5 Eteläinen Kymenlaakso (Kotka ja Pyhtää) - Sopimuserikoishammasteknikko Osa-alue 6 Kaakonkulma (Hamina, Virolahti ja Miehikkälä) - Sopimuserikoishammasteknikko Osa-alueisiin 1-3 on sisällytettynä perinteisen jäljentämisen lisäksi digitaalinen jäljentäminen. Suunniteltu sopimuskausi on 1.10.2026- 30.9.2028. Sopimukseen liittyy optio sopimuskauden jatkamisesta 1+1 vuodelle. Optiovuosien käytöstä sovitaan vuosi kerrallaan yhdessä Palveluntuottajan kanssa kolme (3) kuukautta ennen sen alkua. Tilaajalla ei sitoudu vähimmäisostomäärin vaan palvelua hankintaan Tilaajan tarpeen mukaisesti.
Interne Kennung: D/11483/02.08.00.03/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) eli hankintalakia. Kyseessä on liitteen E mukainen kansallisen kynnysarvon ylittävä terveyspalvelujen hankinta. Hankinta toteutetaan hankintalain 32 §:n mukaisella avoimella menettelyllä. Kilpailutuksen perusteella muodostetaan puitejärjestely. Puitejärjestelyyn valitaan kaikki tarjouspyynnön soveltuvuusvaatimukset ja tarjouspyynnön vähimmäisvaatimukset täyttävät palveluntuottajat. Toimittajat asetetaan yhteenlaskettujen pisteiden mukaiseen etusijajärjestykseen kuhunkin osa-alueeseen. Vertailuperusteet on kuvattu tarkemmin kohdassa "Päätöksenteon perusteet." Muodostettuun puitejärjestelyyn ei liity uudelleen kilpailuttamista. Etusijajärjestyksestä voidaan poiketa perustellusta syystä (esim. asiakas/potilaskohtainen syy). Tarkemmat hankintasopimuksen sopimusehdot käyvät ilmi sopimusluonnoksesta (Liite 2 Sopimusluonnos). HANKINTAMENETTELYN KUVAUS Julkaisemalla hankintailmoituksen ja tarjouspyynnön Tilaaja pyytää tarjoajia jättämään tarjouksensa tarjouspyynnössä ilmoitettuun määräaikaan mennessä. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Tilaaja 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset, kelpoisuusehtojen täyttymisen ja tarvittaessa pyytää tarjoajilta kelpoisuusehtojen täyttymisen osoittavat todistukset. 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden. 4. Vertailee tarjoukset. ALIHANKINTA Tarjoaja voi käyttää alihankkijoita. Tarjoaja vastaa alihankkijan työstä kuin omastaan suhteessa hankintayksikköön. Hankintayksikkö allekirjoittaa hankintasopimuksen vain tarjouksen jättäneen yrityksen kanssa. Hankinnan tuottamisessa käytettävät alihankkijat on nimettävä. Nimetyistä alihankkijoista on annettava seuraavat tiedot: - Alihankkija yrityksen virallinen nimi ja Y-tunnus - Alihankkijan rooli hankinnassa - Yhteystiedot (ml. maa, mikäli muu kuin Suomi) Alihankkijaa koskevat tiedot tulee antaa erillisellä liitteellä, joka ladataan osaksi tarjousta ja liite tulee nimetä "Alihankkijat". Nimetyt alihankkijat katsotaan tarjoajan resursseiksi. Siksi tarjoajien on sitouduttava siihen, että tarjouksessa nimetyt alihankkijat ovat käytettävissä hankinnan toteuttamiseen, mikäli tarjoaja tulee valituksi. Voittajaksi valitun tarjoajan on toimitettava suoraan palvelun tuottamiseen osallistuvista alihankkijoista vastaavat todistukset ja selvitykset kuin tässä lomakkeessa on vaadittu, ennen hankintasopimuksen allekirjoitusta. RYHMITTYMÄ Ryhmittymänä tarjoaminen on sallittua. Ryhmittymän on kyettävä viimeistään sopimuksen allekirjoitushetkellä osoittamaan yksi organisaatio, joka hoitaa kaiken yhteydenpidon Tilaajan kanssa. Kuitenkin kaikki ryhmittymän jäsenet yhdessä vastaavat sopimusvastuista allekirjoittamalla hankintasopimuksen. Ryhmittymän on sitouduttava siihen, että tarjouksessa nimetyt ryhmittymän jäsenet ovat käytettävissä hankinnan toteuttamiseen, mikäli ryhmittymä tulee valituksi. Em. sitoumus velvoittaa erityisesti, koska ryhmittymän kaikkien jäsenten resurssit ja tiedot vaikuttavat kelpoisuusvaatimuksiin.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85130000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1 Pohjoinen Kymenlaakso (Kouvola) - Protetiikka ja purentakiskot
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat hammastekniset työt protetiikan ja purentakiskojen osalta pohjoisen Kymenlaakson eli Kouvolan alueelle. Hammasproteettiset työt (kruunut, sillat, proteesit) tulevat käyttöön pääsääntöisesti yli 18-vuotiaille asiakkaille. Suunniteltu sopimuskausi on 1.10.2026- 30.9.2028. Sopimukseen liittyy optio sopimuskauden jatkamisesta 1+1 vuodelle. Optiovuosien käytöstä sovitaan vuosi kerrallaan yhdessä Palveluntuottajan kanssa kolme (3) kuukautta ennen sen alkua.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33130000 Dentalgeräte
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2 Eteläinen Kymenlaakso (Kotka ja Pyhtää) - Protetiikka ja purentakiskot
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat hammastekniset työt protetiikan ja purentakiskojen osalta eteläisen Kymenlaakson eli Kotkan ja Pyhtään alueelle. Hammasproteettiset työt (kruunut, sillat, proteesit) tulevat käyttöön pääsääntöisesti yli 18-vuotiaille asiakkaille. Suunniteltu sopimuskausi on 1.10.2026- 30.9.2028. Sopimukseen liittyy optio sopimuskauden jatkamisesta 1+1 vuodelle. Optiovuosien käytöstä sovitaan vuosi kerrallaan yhdessä Palveluntuottajan kanssa kolme (3) kuukautta ennen sen alkua.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3 Kaakonkulma (Hamina, Virolahti ja Miehikkälä) - Protetiikka ja purentakiskot
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat hammastekniset työt protetiikan ja purentakiskojen osalta kaakonkulman alueelle Kymenlaaksoon eli Haminaan, Miehikkälään ja Virolahdelle. Hammasproteettiset työt (kruunut, sillat, proteesit) tulevat käyttöön pääsääntöisesti yli18-vuotiaille asiakkaille. Suunniteltu sopimuskausi on 1.10.2026- 30.9.2028. Sopimukseen liittyy optio sopimuskauden jatkamisesta 1+1 vuodelle. Optiovuosien käytöstä sovitaan vuosi kerrallaan yhdessä Palveluntuottajan kanssa kolme (3) kuukautta ennen sen alkua.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 4 Pohjoinen Kymenlaakso (Kouvola) - Sopimuserikoishammasteknikko
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat sopimuserikoishammasteknikon palvelut pohjoisen Kymenlaakson eli Kouvolan alueella. Erikoishammasteknikon vastaanotolle voidaan lähettää potilaita koko- ja irtoproteesihoitoa sekä proteesien korjausta varten. Suunniteltu sopimuskausi on 1.10.2026- 30.9.2028. Sopimukseen liittyy optio sopimuskauden jatkamisesta 1+1 vuodelle. Optiovuosien käytöstä sovitaan vuosi kerrallaan yhdessä Palveluntuottajan kanssa kolme (3) kuukautta ennen sen alkua.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Osa-alue 5 Eteläinen Kymenlaakso (Kotka ja Pyhtää) - Sopimuserikoishammasteknikko
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat sopimuserikoishammasteknikon palvelut eteläisen Kymenlaakson eli Kotkan ja Pyhtään alueella. Erikoishammasteknikon vastaanotolle voidaan lähettää potilaita koko- ja irtoproteesihoitoa sekä proteesien korjausta varten. Suunniteltu sopimuskausi on 1.10.2026- 30.9.2028. Sopimukseen liittyy optio sopimuskauden jatkamisesta 1+1 vuodelle. Optiovuosien käytöstä sovitaan vuosi kerrallaan yhdessä Palveluntuottajan kanssa kolme (3) kuukautta ennen sen alkua.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Osa-alue 6 Kaakonkulma (Hamina, Virolahti ja Miehikkälä) - Sopimuserikoishammasteknikko
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat sopimuserikoishammasteknikon palvelut Kymenlaakson kaakonkulman alueella eli Hamina, Virolahti ja Miehikkälä. Erikoishammasteknikon vastaanotolle voidaan lähettää potilaita koko- ja irtoproteesihoitoa sekä proteesien korjausta varten. Suunniteltu sopimuskausi on 1.10.2026- 30.9.2028. Sopimukseen liittyy optio sopimuskauden jatkamisesta 1+1 vuodelle. Optiovuosien käytöstä sovitaan vuosi kerrallaan yhdessä Palveluntuottajan kanssa kolme (3) kuukautta ennen sen alkua.
Interne Kennung: 6-5