3885-2025 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – WAN as a service
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: WAN as a service
Beschreibung: Danske Lotteri Spil A/S (herefter DLO) påtænker at indgå en rammeaftale med Nuuday A/S om levering af WAN som en service til brug for samtlige virksomheder i Danske Spil koncernen. Aftalen har en varighed på op til 3 år og kan løbende opsiges med 6 mdr. varsel. Løsningen, der bygger på MPLS, består af en række specialiserede services og hardware samt ca. 11 forskellige linjetyper. Den strækker sig over Danmark, Grønland, Færøerne og Østrig og inkluderer over 2300 forhandlere af Danske Spil koncernens produkter. Eksempler på specialiserede services er VRF, Multicast, dynamisk routing, virtuelle netværk, prioritering af WAN (Quality of service), prioritering af mobildata, krav til latancy, jitter og pakketab, lagerkapaciteter, fjernstyring af hardware, opdatering software samt en række sikkerhedskrav. Derudover stilles der en række krav til leverandørens organisation og medarbejdere, både i relation til tekniske kompetencer, projektledelse og support med henblik på at understøtte aftalens SLA og behov for ad hoc leverancer lokalt hos forhandlerne. DLO stiller strenge krav til oppetid og reaktionstid, hvorfor SLA'erne generelt er bodsbelagte.
Vorherige Bekanntmachung: 281935-2021
Interne Kennung: WAN as a service - 2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör, 50300000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Personalcomputern, Büromaschinen, Fernmeldeanlagen und audiovisuellen Anlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aftalen indeholder ingen optioner.