389087-2026 - Wettbewerb
Schweden – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Besiktningstjänster - Ramavtal
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Besiktningstjänster - Ramavtal
Beschreibung: Norrtälje Vatten och Avfall AB (NVAA) har för avsikt att upphandla och teckna av ramavtal avseende entreprenad- och garantibesiktningstjänster inom VA- och avfallsverksamhetens anläggningar. Uppdraget avser besiktningar i enlighet med AB 04 samt ABT 06 (inkluderat kommande standardavtal så som AB 25 och ABPU 25) samt vid behov rådgivning. NVAA har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) stycken leverantörer där avrop sker via rangordning.Uppdraget utförs i enlighet med ABK 09 och uppdragets omfattning i sin helhet framgår av förfrågningsunderlag i Fas 2 (anbudsinbjudan).
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122088:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90490000 Überprüfung von Abwasserkanälen und Beratung in Sachen Abwasserbehandlung
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Besiktningstjänster - Ramavtal
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering