391261-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Rattenbekämpfung – Offentligt EU-udbud af den kommunale rottebekæmpelse i Vejen Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt EU-udbud af den kommunale rottebekæmpelse i Vejen Kommune
BeschreibungUdbuddet omfatter en kontrakt til Ordregivers anskaffelse på levering af den kommunale rottebekæmpelse i Vejen Kommune, herunder forebyggelse af rotter, i både by- og landzoner i Vejen Kommune. Bekæmpelse og forebyggelse af rotter foretages hele året efter indkomne henvendelser herom. Alle tilsynspligtige ejendomme skal hvert år i perioden oktober til og med februar have et tilsynsbesøg. Leverandøren og dennes bekæmpere skal til enhver tid overholde de gældende love, bekendtgørelser, vejledninger mv., ligesom Ordregivers rottehandlingsplan til enhver tid er gældende ved udførelse af den kommunale rottebekæmpelse i Vejen Kommune. Rottebekæmpelsens omfang er afhængig af en række lokale forhold, herunder sæson, vejr og rotteresistens. Volumen i Vejen Kommune er estimeret til 1.300 afsluttede sager, hvoraf ca. 15 tilfælde har været weekendudkald i både 2024 og 2025. Dertil er antallet af tilsynspligtige ejendomme i Vejen Kommune på ca. 530. Volumen er udelukkende vejledende og baserer sig på historiske tal, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse. Tilbudsgiver skal løbende udføre alle Ordregivers henvendelser om rottebekæmpelse. Tilbudsgiver er pligtig til at tåle udsving i såvel de faktiske indkomne henvendelser og udførte antal sager, som udsving i antallet af tilsynspligtige ejendomme.
Interne Kennung728342
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90923000 Rattenbekämpfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90920000 Hygienedienste für Gebäude und Anlagen, 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste, 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
5. Los
LosLOT-0000