See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale for rådgivning
Beschreibung: Rammeaftalen for rådgivning til Aarhus Universitetshospital, Teknisk Afdeling v. Region Midtjylland vil blive anvendt på mindre ombygnings- renoverings- og vedligeholdsprojekter, samt drift- og teknisk rådgivning (som f.eks. til tekniske standarder) på hospitalet i løbet af de kommende 4 år. Rådgiverydelserne skal være et supplement til Aarhus Universitetshospitals egen tegnestue, som har egne arkitektfaglige og ingeniørfaglige kompetencer. Teknisk Afdeling, Tegnestuen vil være tovholder på rammeaftalen og dermed for rådgivernes indgang til Aarhus Universitetshospital for kommende projekter.
Vorherige Bekanntmachung: 261779-2024
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rammeaftale for rådgivning - COWI
Beschreibung: Rådgiverens overordnede opgave er at understøtte AUH med sine kompetencer for at sikre, at AUH’s projekter bliver udført i en så høj kvalitet som muligt, til tiden og inden for det for projektet fastsatte budget. Rådgiverens konkrete opgaver i tilknytning til denne rammeaftale bliver bestilt af AUH efter behov. Ydelserne afgrænses i henhold til Ydelsesbeskrivelsen for Byggeri og Landskab, 2018. For hver opgave indgår parterne en rådgiveraftale (ATR). Rådgiveren skal hele tiden nøje overveje, om det vil være en fordel for AUH og den igangsatte ATR, hvis rådgiverens ydelser tilpasses. Hvis der på noget tidspunkt aftales ændringer til Ydelsesbeskrivelsen, skal Rådgiveren sørge for, at den konkrete ændring aftales klart og konkret i ATR-skemaet. Hvis en ændring ikke fremgår af ATR-skemaet, vil den ikke være gældende mellem parterne.
Los: LOT-0002
Titel: Rammeaftale for rådgivning - Ingeniør'ne
Los: LOT-0003
Titel: Rammeaftale for rådgivning - Niras