2. Verfahren
Verfahren
Titel: Elektronisk låsesystem til Ikast-Brande Kommune
Beschreibung: Ikast-Brande Kommune udbyder levering af elektronisk låsesystem. Låsesystemet skal give Ordregivers medarbejdere og samarbejdspartnere en sikker adgang, oplåsning og låsning af indgangsdøren og opgangsdøren, primært hjemme hos de borgere, som får bevilget ydelsen fra kommunen. Kontrakten omfatter levering af et elektronisk låsesystem indeholdende: • elektroniske låseenheder (Automatisk dørkontrol – ADK-enheder - ca. 785 stk. til hovedleverancen + efterfølgende suppleringskøb) samt al dertilhørende øvrigt hardware og beslag mm., der er nødvendig for montering og fuld anvendelse af omfattede enheder, samt reservedele der er nødvendige for at reparere og levetidsforlænge produkterne. • Herudover omfatter kontrakten Ordregivers brugsret til tilbudsgiverens dertil naturligt hørende IT-system bestående af et administrationssystem og en adgangsgivende enhed (app), samt servicering og hosting af IT-systemet – herunder også supportfunktion. • Opsætning af ADK-enheder, samt nedtagning af gamle nøglebokse, på alle de adresser hvor der skal etableres elektronisk lås på tidspunktet for implementering af kontrakten. • Undervisning af ordregivers personale i implementeringsperioden, herunder undervisning i administrationssystem samt undervisning i opsætning og vedligehold af ADK-enheder, samt brug af hardware- og softwareløsningen. • Derudover vil der ske suppleringskøb løbende i kontraktperioden.
Interne Kennung: 2024/6
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. Udbudsloven, LBK nr. 10 af 06/01/2023, hvilket betyder, at enhver kan afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42961100 Zugangskontrollsystem, 44500000 Werkzeug, Schlösser, Schlüssel, Scharniere, Verbindungselemente, Ketten und Federn, 44521100 Schlösser, 44521120 Elektronisches Sicherheitsschloss, 45400000 Baufertigstellung, 51000000 Installation (außer Software), 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000