392897-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Trinkwasseraufbereitungsanlagen – Kvalifikationsordning: Vandværker, beholderanlæg og øvrige bygninger og bygværker(Proces- og maskinanlæg)
Bekanntmachung über das Bestehen eines Prüfungssystems
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKvalifikationsordning: Vandværker, beholderanlæg og øvrige bygninger og bygværker(Proces- og maskinanlæg)
BeschreibungKvalifikationsordningens formål er at etablere en liste over kvalificerede entreprenørvirksomheder i forbindelse med udførelse af Proces- og maskinanlæg på HOFORs vandværker, beholderanlæg og øvrige bygninger og bygværker til vandforsyning. Udbud som vil blive gennemført under denne kvalifikationsordning, vil hovedsageligt omfatte storentrepriser, hvor nedenstående fag og delarbejder (kompetenceområder) kan indgå som en del af entreprisen. Det kan for eksempel være: • Levering og montering af procesteknisk udstyr til vandbehandling herunder udstyr til iltning, filtrering, blødgøring, fjernelse af miljøfremmede stoffer samt tilhørende hjælpeanlæg. • Levering og montering af rørsystemer i primært rustfrit stål. • Levering og montering af ventiler og aktuatorer samt vandkvalitetsmålere. • Levering og indbygning af pumper, måleudstyr, trykluft mv. • Levering og indbygning af rentvandsbeholdere i rustfrit stål. • Levering og montering af reposer og trapper, lejdere samt taljer/kraner • Indbygning af diverse bygherreleverancer. • Test og idriftsættelse af procesanlægget. • Overdragelse til HOFORs driftsorganisation. • Andre arbejder der er naturligt sammenhængende i relation til ovenstående. Kvalifikationsordningen er ikke etableret med henblik på særskilt udbud af enkelte fagarbejder
Interne Kennung24.02-12060
VerfahrensartSonstiges zweistufiges Verfahren
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45252126 Bau von Trinkwasseraufbereitungsanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39137000 Wasserenthärtungsmittel, 41000000 Rohwasser und aufbereitetes Wasser, 41110000 Trinkwasser, 42120000 Pumpen und Kompressoren, 42122000 Pumpen, 42122130 Wasserpumpen, 42912300 Maschinen und Geräte zum Filtrieren oder Reinigen von Wasser, 42912310 Geräte zum Filtrieren von Wasser, 44611500 Wassertanks, 44613500 Wassercontainer, 65123000 Wasserenthärtung, 71550000 Schmiedearbeiten
5. Los
LosLOT-0000