See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 100185- Omdannelse af Frederiksborgvej, Bispebjerg Torv og På bjerget
Beschreibung: Projektets formål er at trafikdæmpe den nordlige del af Frederiksborg vej ved at indsnævre og ensrette vejen i en udstrækning på ca. 560m. Samtidig omdannes Bispebjerg torv og området omkring Grundtvigskirken, kaldet ”På Bjerget”, til et attraktivt byrum med mere plads til ophold og begrønning. Projektet indebærer udskiftning af belægninger, nedlæggelse og optimering af parkeringsarealer samt etablering af træer, beplantning og ny belysning. Derudover etableres nye opholdszoner med aktiviteter, specialdesignede elementer og standard byrumsinventar. Projektet er beliggende i Københavns nordvest-kvarter omkring Bispebjerg Bakke. Beliggende i og omkring anlægsprojektets udstrækning, er der cafeer, boligforeninger, dansekapellet, Grundtvigskirken, kirkegården og andre mindre erhvervsdrivende. I byggeprocessen skal der sikres adgang og tages hensyn til disse aktører og interessenter. I anlægsprojektet skal der arbejdes i områder med historisk interesse, og det er sandsynligt at den vindende tilbudsgiver under gravearbejdet kan støde på spor af fortidsminder, som skal håndteres korrekt.
Vorherige Bekanntmachung: 71087-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45233220 Oberbauarbeiten für Landstraßen, 45233142 Straßenausbesserungsarbeiten, 45233150 Verkehrsberuhigungsarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45233222 Straßenpflaster- und Asphaltarbeiten, 45233142 Straßenausbesserungsarbeiten, 45233252 Oberbauarbeiten für Straßen, 45233294 Installation von Straßenverkehrssignalen, 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen, 45223300 Bau von Parkplätzen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Projektets formål er at trafikdæmpe den nordlige del af Frederiksborg vej ved at indsnævre og ensrette vejen i en udstrækning på ca. 560m. Samtidig omdannes Bispebjerg torv og området omkring Grundtvigskirken, kaldet ”På Bjerget”, til et attraktivt byrum med mere plads til ophold og begrønning. Projektet indebærer udskiftning af belægninger, nedlæggelse og optimering af parkeringsarealer samt etablering af træer, beplantning og ny belysning. Derudover etableres nye opholdszoner med aktiviteter, specialdesignede elementer og standard byrumsinventar. Projektet er beliggende i Københavns nordvest-kvarter omkring Bispebjerg Bakke. Beliggende i og omkring anlægsprojektets udstrækning, er der cafeer, boligforeninger, dansekapellet, Grundtvigskirken, kirkegården og andre mindre erhvervsdrivende. I byggeprocessen skal der sikres adgang og tages hensyn til disse aktører og interessenter. I anlægsprojektet skal der arbejdes i områder med historisk interesse, og det er sandsynligt at den vindende tilbudsgiver under gravearbejdet kan støde på spor af fortidsminder, som skal håndteres korrekt. Den vindende tilbudsgiver skal i løbet af anlægsperioden varetage den nødvendige koordinering og samarbejde med EDF, der har ansvaret for etablering og drift af projektets nye belysningsanlæg, samt med den af KTF udpegede leverandør af vandteknik i forbindelse med udførelse af vandspejlet. Koordineringen skal sikre sammenhængende planlægning, rettidig udførelse og undgåelse af konflikter mellem de involverede arbejder. Særlige forhold: Der er to væsentlige bindinger i projektet i forbindelse med andre anlægsprojekter i området. Emdrup Bro skal udskiftes i foråret 2028, hvorfor en busrute skal omlægges til Frederiksborgvej. Derfor skal alle arbejder på Frederiksborgvej og Tagensvej stå færdigt, inden den planlagte udskiftning af broen. Derudover er der et igangværende klimaprojekt på Bispebjerg kirkegård som medfører lukning af kirkegårdens hovedindgang i en periode. Arbejder foran hovedindgangen skal derfor udføres samtidig med at denne lukkes i forbindelse med klimaprojektet. KTF påtænker at anvende delydelsesreglen i udbudslovens § 8 stk. 2 i relation til et større opholds- og/eller legeelement, der skal etableres på Bispebjerg torv af anden entreprenør eller leverandør. Det pågældende element er således ikke omfattet af nærværende udbud.