2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dzierżawa analizatora koagulologicznego wraz z sukcesywnym dostarczaniem odczynników, materiałów kontrolnych i używalnych do w/w analizatora.
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest dzierżawa analizatora koagulologicznego (1 szt) wraz z sukcesywnym dostarczaniem odczynników, materiałów kontrolnych i zużywalnych do w/w analizatora do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia określają załączniki nr 2 i 8 do SWZ. Dostawa przedmiotu zamówienia do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi (w lokalizacji przy ul. Franciszkańskiej 17/25, 91-433 Łódź) zrealizowana będzie na koszt i ryzyko Wykonawcy. Warunki realizacji przedmiotu zamówienia określa załącznik nr 6 do SWZ.
Interne Kennung: ZP.260.11.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Wartość przedmiotowego zamówienia przekracza tzw. „próg unijny” tzn. kwotę określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 poz. 1320). Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie ww. zadania jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, a więc w trybie najbardziej konkurencyjnym spośród przewidzianych w ustawie. Zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy: „Termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej”, natomiast w myśl art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w art. 138 ust. 1 ustawy, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione – przesłanka ta ma charakter zdecydowanie ocenny, a przepisy nie formułują żadnych warunków jej zastosowania. Umowa na dzierżawę analizatora i dostawę odczynników objętych postępowaniem kończy się dnia 07.07.2025r. Postępowanie przetargowe na dzierżawę analizatora i dostarczanie odczynników do w/w analizatora, ze względu na wartość zamówienia, prowadzone jest w tzw. procedurze unijnej, a więc obarczone są większymi rygorami, aniżeli tzw. przetargi krajowe. Najbardziej istotną w tym przypadku kwestią jest termin składania ofert – standardowo w przetargu nieograniczonym to minimum 35 dni, gdzie poniżej progów unijnych to 7 lub 14 dni. Wobec tego przeprowadzenie postępowania przetargowego trwa minimum 2 miesiące. Zamawiający przed zakończeniem obowiązującej umowy wszczął postępowanie przetargowe w trybie przetargu nieograniczonego lecz zostało ono unieważnione z uwagi na brak ofert. Wszczęcie nowego postępowania przetargowego w myśl art. 138 ust. 1 Pzp i podpisania umowy ws. udzielenia zamówienia ze wszystkimi rygorami dotyczącymi terminów określonymi w ustawie Pzp oraz przy uwzględnieniu ryzyka nieprzewidywalności biegu postępowania przetargowego (w tym np. wniesienia odwołania) spowoduje brak zachowania ciągłości wykonywanych badań kontroli jakości składników krwi (osocza i krioprecypitatu) w zakresie aktywności FVIII oraz poziomu fibrynogenu, co bez wątpienia wpłynie negatywnie na terminowość oraz jakość wykonywanych przez RCKiK świadczeń. W związku z powyższym koniecznym staje się uruchomienie przedmiotowego postępowania jako pilnego, w tym uwzględnienie konieczności maksymalnego, dopuszczalnego prawem skrócenia terminów prowadzonego postępowania. Podkreślania wymaga, że w świetle Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE, Zamawiający posiada możliwość skracania terminów otrzymywania ofert w przypadkach, gdy pilny charakter sytuacji sprawia, że zwykłe terminy są niewykonalne, lecz nie uniemożliwia to przeprowadzenia regularnego postępowania. Redakcja tego motywu preambuły wskazuje wyraźnie, że możliwym jest skrócenie terminu składania ofert w każdej wyjątkowej sytuacji – istotą jest bowiem utrzymanie trybu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z ogłoszeniem, a zatem działanie RCKiK w tym zakresie w pełni koreluje zarówno z duchem, jak i treścią Dyrektywy – postępowanie zostanie przeprowadzone w drodze postępowania z ogłoszeniem, jednak przy zastosowaniu skróconych terminów (zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp).
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33696200 Reagenzien für Bluttests
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38434000 Analysatoren
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Dzierżawa analizatora koagulologicznego wraz z sukcesywnym dostarczaniem odczynników, materiałów kontrolnych i zużywalnych do w/w analizatora.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający zastrzega sobie możliwość skorzystania z prawa opcji, tj.: zakupu większej ilości odczynników, materiałów kontrolnych i zużywalnych do analizatora wyspecyfikowanych w opisie przedmiotu zamówienia w zakresie 30% wartości zamówienia podstawowego, w zależności od zapotrzebowania wynikającego z trudnych do przewidzenia okoliczności; obniżenia wielkości przedmiotu umowy w przypadku rzeczywistego mniejszego zużycia odczynników, materiałów kontrolnych oraz materiałów zużywalnych do analizatora (możliwość rezygnacji z części zamawianego asortymentu) z zastrzeżeniem, że rezygnacja z asortymentu nie przekroczy 30% wartości umowy. Szczegółowe warunki realizacji przedmiotu zamówienia w ramach prawa opcji określa załącznik nr 6 do SWZ.