2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud vedrørende levering af transport for visiterede elever mv. til Hillerød Kommune
Beschreibung: Aftalen vedrører levering af transport til Visiterede Elever mv. i Hillerød Kommune.Aftalen vil primært være henvendt til transport af Visiterede Elever fra Hillerød Kommunes PPR – afdeling, men andre afdelinger og ansatte i Hillerød Kommune vil også kunne anvende Aftalen.Kørslerne vil typisk fordele sig over bl.a. befordring til og fra:Specialundervisning (børn)Dagtilbud (børn)Ad hoc kørsler af borgere og ansatte i Hillerød Kommune Andre former for visiteret særkørsel vil på sigt ligeledes kunne blive dækket af Aftalen.Opgaven omfatter derfor primært faste kørsler, hvor Visiterede Elever for en længere periode er visiteret til kørsler, som typisk er på samme fastlagte tidspunkt hver dag eller flere gange om ugen. Langt hovedparten af transporten vil være mellem hjemmet og aktiviteten/institutionen, men enkelte kørsler kan også være mellem to institutioner.Transporten kan finde sted på alle ugens dage, men vil næsten udelukkende finde sted på hverdage i dagtimerne. Aftalen består foruden kørsel også i tilhørende administration, kørselsplanlægning og transparent fakturering i forbindelse med bestillings- og betalingssystem, samt øvrig formidling og dokumentation relateret til Aftalen.Det gælder for de fleste Visiterede Elever, at det tilbud de skal køres til, koster mange penge. Derfor er det meget vigtigt, at de Visiterede Elever kan befordres på en måde, der ikke stresser eller ophidser dem, så de dermed ikke magter at deltage i tilbuddet, når de kommer frem. For nogle Visiterede Elever vil befordringen uanset hvad være en udfordring.Leverandøren skal derfor samarbejde med Hillerød Kommune om at finde den befordring (særkørsel eller samkørsel), som støtter den enkelte Visiterede Elev bedst muligt i at kunne komme tryg og rolig frem til det enkelte tilbud.Aftalen er ikke-forpligtende for Hillerød Kommune at anvende. Hillerød Kommune kan heller ikke garantere Leverandøren en bestemt omsætning på Aftalen, idet omfanget bestemmes af de bestillinger/bevillinger, som de enkelte Bestillere i Hillerød Kommune løbende afgiver.Hensigten er imidlertid, at Leverandøren får tildelt størstedelen af alle kørsler, medmindre der er tale om et større antal Visiterede Elever der skal til samme destination, så transporten bedst kan svare sig i bus. Leverandøren vil dog altid få mulighed for at komme med et tilbud i disse situationer.Det er ordregivers forventning, at langt hovedparten af transporten vil blive udført i el-biler.
Interne Kennung: 285296973
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens afsnit II, hvilket indebærer, at enhver har ret til at afgive tilbud. Der vil ikke kunne forhandles om de afgivne tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60120000 Taxiverkehr
5. Los
Los: LOT-0000